Ukrayna Parlamentosu "Dil Yasası"nı kabul etti

Güncel
Anife Bilal
25 Nisan 2019, 14:11
Anife Bilal
25 Nisan 2019, 14:11

Ukrayna Parlamentosu, “Ukrain dilinin devlet dili olarak işleyişinin sağlanması” başlıklı yasa tasarısını kabul etti.

Oylamada 278 milletvekili “evet”, 38 “hayır” oyu kullandı, 7 milletvekili ise tarafsız kaldı.

İkinci oturumda nihai olarak kabul edilen yasa tasarısına ilişkin 2 bin 100 düzenlemenin yapıldığı bildirildi.

Yasa tasarısı, Ukraincenin devlet dili olarak yetkili organlarda ve diğer kamu alanlarda zorunlu olarak kullanılmasını öngörüyor. Kabul edilen yasa tasarısına göre üst düzey ve her seviyedeki yetkililerin, eğitim, sağlık ve bilim kuruluşlarının çalışanlarının iş yerinde Ukraince kullanması zorunlu olacak.

Söz konusu yasa tasarısına ülkedeki Rusça konuşan azınlık ayrımcılık yaratacağı gerekçesiyle tasarıya muhalefet etmişti.
Tasarının yasalaşması için Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun imzasının gerektiği bildirildi.

Ukrayna’daki ikinci tur seçimlerin galibi olan, komedyen Volodımır Zelenskiy, tasarının parlamentodan geçmesi üzerine toplumu ayrıştırabilecek yasalar yerine birleştirici yasalar yapılması yorumunda bulundu.

28 Şubat 2018’de Ukrayna Anayasa Mahkemesi, 5 Haziran 2012 tarihli Ukrayna Dil Politikası Kanununun Anayasaya aykırı olduğunu kabul etmişti. O günden sonra Ukrayna’da devlet dili ile ilgili geçerli bir yasa bulunmuyordu.

5 Haziran 2012 tarihli Ukrayna Dil Politikası Kanunu, Ukrayna’da nüfus istatistiklerine göre bölgelerde nüfusun yüzde 10’undan fazlası tarafından anadil olarak kabul edilen “bölgesel dillerin” resmi olarak kullanımını garanti ediyordu.