Ukrayna Parlamentosu, 2022'de yabancı askeri personelin Ukrayna'ya kabul edilmesini destekledi

Güvenlik
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 15:11
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 15:11

Ukrayna Parlamentosu’nda “Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın diğer devletlerin silahlı kuvvetlerinin birimlerinin 2022’de çok uluslu tatbikatlara katılmak üzere Ukrayna topraklarına kabulüne ilişkin kararının onaylanması üzerine” kararı kabul edildi. Kararın kabulü için 318 milletvekili “evet” oyu verdi.

Ukrayna Parlamentosu’nda yabancı askeri personelin Ukrayna’ya kabul edilmesine ilişkin karar kabul edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından önerilen yasa tasarısının kabulü, diğer devletlerin Silahlı Kuvvetlerinin 2022 yılında Ukrayna topraklarında konuşlandırılmasına imkan sağlayacak. Kararda, bahsi geçen askeri personelin eğitimden geçmesinden bahsediliyor.

Bu kapsamda askeri personeller, “Birleşik Hareket – 2022”, Ukrayna-Amerika “Rapid Trident – 2022” tatbikatı, Ukrayna-İngiliz “Kazak Meys-2022” tatbikatı, çok uluslu tatbikatlar “Svetlaya lavina – 2022”, Ukrayna-Polonya tatbikatı “Silver Sayber 2022”, Ukrayna-Amerika “Sea Breeze-2022”, tatbikatı, Ukrayna-Romen “Riverain 2022” tatbikatı, çokuluslu “Klenovaya Arka – 2022” tatbikatı ve “Viking 2022” tatbikatı gibi geniş çaplı tatbikatlara katılacak.

UKRAYNA ORDUSUNA MALİ DESTEK PAKETİ

Tasarıda, Ukrayna’nın NATO ve AB üyeliğinin kabul edilmesi için stratejik planın oluştuğu belirtiliyor. Ayrıca olağanüstü şartlarda, Ukrayna’daki askerlerin durumu ve Ukrayna’nın “NATO Gelişmiş Fırsatlar Programı’nın” bir üyesi olarak tanınması, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel yeteneklerini koruma ve artırma ihtiyacına yönelik askeri personelin hazırlıklı olması sağlanacak. Kabul edilen belgede, Ukrayna topraklarında ve yurt dışında çok uluslu tatbikatların hazırlanması ve yürütülmesi ile ilgili maliyetlerin finanse edilmesi için 2022 yılında 106 milyon 548 bin grivna (bunların 52 milyon 072.59 bin grivnası Ukrayna için) mali destek sağlanıyor. Sağlanan bu destek fonu, Ukrayna Savunma Bakanlığının, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerini desteklemek, personel ve birliklerin eğitimi, personelin tıbbi desteği, gazi ve gazi aile bireyleri, operasyonların yürütülmesi ve uluslararası tatbikatlar, yakıt ve madeni yağ alımı ve askerlere konut sağlamak için kullanılacak.