Ukrayna parlamento seçimlerinde Türk kökenli aday da yarışacak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
16 Haziran 2019, 12:04
Ömer Cihad Kaya
16 Haziran 2019, 12:04

Ukrayna’da 21 Temmuz 2019’da gerçekleşecek olan parlamento seçimlerinde Türk kökenli Ukrayna vatandaşı olan iş adamı Kadem Ergül de yarışacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un da aday olduğu İgor Smeşko’nun Güç ve Onur Partisi listesinde seçimlere girecek olan Ergül, Artvin doğumlu. Ukrayna’ya üniversite eğitimi için gelen Ergül, yaklaşık 30 yıldır eşi ve çocuklarıyla Ukrayna’da yaşıyor.

UKRAYNA PARLAMENTO SEÇİMLERİNE KATILACAK KIRIM TATAR ADAYLAR

Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM), 21 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek Ukrayna Parlamento seçimlerinde kendi adaylarını farklı siyasi güçler tarafından aday göstermeye karar verdiği bildirilmişti.

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun danışmanı Rüstem Umerov, Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanı Birinci Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı danışmanı Gayana Yüksel ve KırımSOS sivil teşkilatı kurucularından Tamile Taşeva 21 Temmuz 2019’da yapılacak Ukrayna Parlamentosu seçimlerine katılacak diğer Kırım Tatar adaylar olarak belirtilmişti.