Ukrayna Ordusu, Rus güçlerinin Prudianky ve Mazanivka yönündeki saldırılarını püskürttü

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
03 Temmuz 2022, 18:19
Mehmet Berk Yaltırık
03 Temmuz 2022, 18:19

Ukrayna ordusunun, bugün sabah saatlerinde işgalci Rus ordusunun iki ayrı yöndeki taarruzlarını geri püskürttüğü bildirildi.

Ukraynalı askerlerini, Rusya’nın Prudianky yakınlarındaki saldırısını başarıyla püskürttüğü, Rusların Mospanove ve Hrakove gibi yerleşim yerlerinin yakınında bir hava saldırısı başlattığı aktarıldı. Rus birliklerinin ayrıca, Mazanivka yakınlarında Sloviansk yönünde taarruz düzenlemeye çalıştığı, ancak başarılı olamadığı da öğrenildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından 3 Temmuz 2022’de sabah saatlerinde Facebook üzerinden yapılan açıklamaya göre, Volın ve Polissia yönlerinde, Rus saldırı grupları görülmedi. Mevcut bilgilere göre, Brest Bölgesi’nde Belarus Silahlı Kuvvetleri birimlerinin rotasyonu başladı. Hava savunma sisteminin, Rus ordusunun Doğu Askeri Bölgesi birimleriyle güçlendirildiği tespit edildi.

RUS ORDUSUNUN SALDIRI İSTİKAMETLERİ VE CEPHELERDE SON DURUM

Siverskıy yönünde, Rus birliklerinin Ukrayna-Rusya sınırını gelişmiş modda korumaya devam ettiği, Rus ordusunun Rusya topraklarından Sumı Bölgesi’nin Bachivsk ve Vovkivka yakınlarındaki Ukrayna savunma kuvvetlerine ve sivil altyapıya ateş açtığı aktarıldı. Harkov yönünde, Rus birliklerinin daha önce ele geçirilen sınırları koruduğu, Rus ordusunun Ruska Lozova, Peremoha, Verkhnii Saltiv, Zamulivka, Volobuivka, Milova, Protopopivka, Pytomnyk, Prudianka ve Nortsivka gibi yerleşim yerlerine topçu saldırıları başlattığı öğrenildi.

Açıklama metnine göre; Ukraynalı savunucular, Prudianky yakınlarındaki bir Rus saldırısını başarıyla püskürttü. Bu arada, Rus birlikleri Mospanove ve Hrakove yakınlarında bir hava saldırısı başlattı.

Sloviansk yönünde ise Rus işgalciler savunma pozisyonunu sürdürüyor. Dibrovne, Mazanivka, Krasnopillia, Sukha Kamianka, Virnopillia ve Maiaky gibi yerleşim yerlerinin yakınında ateş açmak için tanklar, havanlar, top ve roket topları kullandıkları ifade ediliyor. Rus ordusunun defalarca Mazanivka yakınlarında saldırı operasyonları düzenlemeye çalıştığı, ancak Ukraynalı savunucuların bir saldırıyı püskürtüp Rusları geri çekilmeye zorladığı aktarıldı.

Donetsk yönünde, Rus işgalcilerin Lysychansk ve Verkhniokamianka yakınlarında mevzi tutmaya çalıştığı, Bilohorivka yakınlarında saldırı operasyonları düzenledikleri ancak başarısız olup geri çekildikleri bildirildi. Bakhmut yönünde ise, Rus birlikleri Novoluhanske ve Travneve yakınlarında ateş açtı. Rusların Pokrovske yakınlarında bir hava saldırısı başlattığı, Rus işgalcilerin Spirne yakınlarında taarruz operasyonları düzenlemeye çalıştığı, çatışmaların sürdüğü aktarıldı.

Avdiivka, Kurakhove, Novopavlivka ve Zaporijya önlerindeki Rus işgalcilerin; Pisky, Nevelske, Novomykhailivka, Novodanylivka, Poltavka, Bilohiria, Olhivske ve Kamianske gibi yerleşim yerlerinin yakınındaki Ukrayna mevzilerine ateş açtığı, Rusların Spartak yakınlarındaki taktik pozisyonlarını geliştirmek için saldırı operasyonları yürüttüğü ifade edildi.

Güney Bug (Buh/Boh) yönünde Rus birliklerinin, Ukrayna kuvvetlerinin potansiyel saldırı yönlerinde ilerlemesini önlemeye çalıştığı, düzenli olarak top ve roket toplarıyla ateş açtığı, ayrıca Ivanivka yakınlarında bir hava saldırısı başlattığı kaydedildi. Mıkolayiv yönünde de, Rus ordusunun düzenli olarak füze saldırıları düzenlediği aktarıldı.

Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde, Rusya’nın donanma grubu Ukrayna’nın deniz yollarını ablukaya almaya ve keşif yapmaya devam ediyor. Kalibr deniz tabanlı seyir füzeleri taşıyan iki Rus füze gemisinin Karadeniz’den saldırmaya hazır olduğu belirtildi. Ukrayna hava güçlerinin ise her cephede her yöne, yani Mıkolayiv Bölgesi, Zaporijya Bölgesi, Harkiv, Bölgesi, Donetsk Bölgesi ve Lugansk Bölgesi’nde faaliyet gösterdiği, Ukrayna hava kuvvetlerinin yaklaşık 20 Rus askeri teçhizat birimini ve iki saha mühimmat deposunu imha ederek yaklaşık 15 grup uçuş görevini tamamladığı kaydedildi. Ukrayna kuvvetlerinin roket ve topçu ateşi görevlerini başarıyla tamamlamaya devam ettiği de bildirildi.

RUSYA,UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

İşgalci Rusya, 24 Şubat 2022 tarihinde, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.