Ukrayna ordusu Kerç Köprüsü'ne saldıracak mı? Ukraynalı General açıkladı

Güncel
Manas
11 Temmuz 2022, 11:35
Manas
11 Temmuz 2022, 11:35

2005-2010 yılları arasında Ukrayna Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı görevini yürüten General Mikola Malomuj, Rus işgali altındaki Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlayan Kerç Köprüsü’ne belirli bir süre daha saldırı yapılmayacağını bildirdi. Generel Mikola Malomuj, “Her şeyden önce füze silahlarımız, Batı’dan elde edilenler bile köprüye ulaşamıyor, bu yüzden ona güçlü bir darbe indirmemiz zor olacak” dedi.

Ukrayna Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı (2005-2010), Ukraynalı General Mikola Malomuj, 10 Temmuz 2022 tarihinde verdiği röportajda, Rus ordusu zayıflayana kadar Ukrayna ordusunun, işgal altındaki Kırım’ı Rusya’ya bağlayan işgalcilerin Kerç Köprüsü’ne saldırmayacaklarını ifade etti. Öte yandan, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu eski Bakan Yardımcısı Georgiy Tuka, Ukrayna medyasına verdiği demeçte, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Kırım Köprüsü’nü vurması halinde Rusya Federasyonu’nun nükleer silah kullanabileceğini söyledi.

"Bir sonraki esir değişimi Rusya’daki seçimlerle ilişkili olabilir"

“KERÇ KÖPRÜSÜ’NE BELİRLİ BİR ZAMANA KADAR SALDIRILMAYACAK”

General Mikola Malomuj, “Her şeyden önce füze silahlarımız, Batı’dan elde edilenler bile köprüye ulaşamıyor, bu yüzden ona güçlü bir darbe gerçekleştirmemiz zor gözüküyor. Sonuçta, bir veya birkaç füze Kırım köprüsünü yok etmeyecek. İşgalci Rusya’nın Kıyiv’e, karar alma merkezlerine, Ukrayna’nın diğer şehirlerine yönelik yeni kitlesel saldırılar yapmasını önlemek için, Kerç Köprüsü’ne dokunmamaya karar verildi. Dolayısıyla belirli bir zamana kadar Kerç Köprüsü’ne saldırı gerçekleştirilmeyecek” ifadesini kullandı.

Öte yandan, önceki dönem Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Georgiy Tuka, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Kırım Köprüsü’nü vurması halinde Rusya Federasyonu’nun nükleer silah kullanabileceğine dikkat çekerek, “İşgalci Rusya’nın nükleer silah kullanmasını önlemenin bir başka seçeneği de ABD ve İngiltere’nin siyasi kararı olmalı. Bu ülkelerin liderleri, ‘kırmızı düğmeye’ basılırsa karşılık verme kararlılığını göstermelidir” ifadesine yer verdi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.