Ukrayna ordusu, Herson yakınlarında Rus işgal güçlerinin ikmal yolunu vurdu

Güncel
Anife Bilal
27 Temmuz 2022, 12:49
Anife Bilal
27 Temmuz 2022, 12:49

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Dnipro nehri üzerinden geçen ve Rus işgal güçlerinin ikmal yollarından olan Herson yakınındaki Antonivskıy Köprüsü’nü bir kere daha vurdu. Herson bölgesinin Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Antonivskıy Köprüsü’nün Ukrayna ordusunun saldırısında zarar gördüğünü doğruladı.

Ukrayna ordusunun, 26 Temmuz akşam saatlerinde, Rus işgali altında bulunan Herson kentini Dnipro kentinin sağ tarafıyla bağlayan Antonivskıy (Antonovskiy) Köprüsü’nü vurduğu duyuruldu. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu sabah yaptığı açıklamada işgalcilerin önemli lojistik ulaşım yollarına ateş açtıklarını teyit etti. Bu Ukrayna’nın Antonivskıy Köprüsü’ne düzenlediği ikinci saldırısı oldu. 

Kremlin kontrolündeki sözde Herson Vali Yardımcısı, işbirlikçi Kırılo Stremousov da bu sabah yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun saldırısından sonra Dnipro nehri üzerinden geçen köprüye zarar verildiğini ve ulaşıma kapatıldığını aktardı. İşbirlikçi Stremousov ayrıca Dnipro üzerinden geçen demiryolu köprüsünün de saldırı sonucu zarar gördüğünü belirtti.

HERSON BÖLGESİNDEKİ İKİ KÖY İŞGALDEN KURTARILDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı da, Herson bölgesindeki Andriyivka ve Lozove köylerinin Rus işgalinden kurtarıldığını duyurdu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.