Ukrayna ordusu, Bayraktar SİHA'ları ve Javelin füze sistemleriyle tatbikat yaptı

Güncel
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 15:50
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 15:50

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Mıkolayiv (Nikolayev) bölgesindeki “Şirokiy Lan” eğitim sahasında, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 2021 yılı faaliyetleri değerlendirildi. Yıl sonu tatbikatından, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları ve Javelin füze sistemi kullanıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Korgeneral Valeriy Zalujnıy, dün Ukrayna ordusunun yaptığı tatbikat kapsamında açıklamalarda bulundu. Ordunun 2021 yılı boyunca yaptığı tatbikat faaliyetlerini değerlendiren Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Bayraktar SİHA’ları ve Javelin füze sistemleri ile tatbikat sırasında büyük tecrübe kazandıklarını ifade etti.

Zalujnıy, “Biz ortaklarımızdan, malzeme ve teknik yardım olarak yüksek teknoloji silahlarını aldık. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş kabiliyeti önemli ölçüde arttı. Özellikle, Bayraktar silahlı insansız hava aracı ve Javelin füze sistemi ile tatbikat esnasında büyük tecrübe kazandık. Müşterek Kuvvetler Harekatı alanındaki düşmanlık deneyimlerini dikkate aldık. Bu doğrultuda, savaş koşullarında silahların kullanımlarının yeni taktiklerini geliştirdik.  Aynı zamanda bunları tugay ve alay komutanlarına gösterdik. Ayrıca gece görüş koşullarında ordunun deneyimini değerlendirdik.” ifadelerini kullandı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, 2022 yılında dış deneyim ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin doğuda edindiği deneyimi dikkate alarak, askeri eğitim etkinliklerinin düzenlenmesi ve yürütülmesi konusunda ortak görüşler geliştirmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.