Ukrayna Ombudsmanından Kırım Tatar siyasi tutsaklar için çağrı: Keyfi yargılamaya izin vermeyin!

07 Eylül 2020, 17:08

Rus mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasında son aşamaya geçti. Ukrayna Ombudsmanı Lyudmıla Denisova, uluslararası insan hakları savunucuları ve diplomatları, Kırım Tatarlarının keyfi yargılamaya tabi tutulmasına izin verilmemesi ve adil yargılanma hakkının sağlanması için duruşmalara katılmaya davet etti.

Ukrayna Ombudsmanı Lyudmıla Denisova bugün, Rus mahkemesinin düzmece Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasında, 10 Eylül’e kadar devam edecek son aşamaya geçildğini belirtti. Konuyla ilgili Telegram kanalında açıklamada bulunan Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, Rus savcıların, 8 Kırım Tatar siyasi tutsak hakkında işlemedikleri suçlar için 15 ila 21 yıl arası hapis cezaları talep ettiğini kaydetti.

HAKLARI SÜREKLİ İHLAL EDİLDİ

Kırım Tatarları Süleyman (Marlen) Asanov, Memet Belalov, Timur İbragimov, Server Zekiryayev, Server Mustafayev, Seyran Saliyev, Ernes Ametov ve Edem Smailov hakkındaki davanın yaklaşık bir yıl devamında incelendiğini hatırlatan Denisova, tüm bu süre devamında Ukrayna vatandaşlarının haklarının defalarca ihlal edildiği belirtti.

DURUŞMALARA KATILMAYA DAVET ETTİ

Denisova, uluslararası insan hakları teşkilatlarının temsilcileri ve diplomatları, Kırım Tatarlarına yönelik keyfi yargılamaya izin verilmemesi ve adil yargılanma hakkının sağlanması için duruşmalara katılmaya çağırdı.

Ukrayna vatandaşlarının Kremlin esaretinden kurtarılması konusunda destek verdikleri için uluslararası ortaklara teşekkürlerini bildiren Ukraynalı ombudsman, bundan sonra da vatandaşlarının ülkeye dönmeleri konusunda Ukrayna’ya yardımcı olmalarını rica etti.

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA 15 İLE 21 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıkladığı bildirilmişti.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

ikinci bahçesaray grubu
Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Lyudmila Denisova
Rus baskısı