Ukrayna Ombudsmanından işgalci Rusya’ya Kırım Tatar siyasi tutsaklarla ilgili önemli çağrı

Haberler
Elvina Khalilova
13 Şubat 2020, 22:26
Elvina Khalilova
13 Şubat 2020, 22:26

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanarak mahkum edilen Üzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev’in durumu hakkında, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova’nın, Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğu bildirildi. 

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Denisova “Ukrayna vatandaşlarının bulunduğu yerin acil olarak tespit edilmesi talebiyle Tatyana Moskalkova’ya başvurdum. Çünkü vatandaşlarımızın tam olarak nereye sevk edildiği ne avukatlara, ne de akrabalarına bildirilmedi.” ifadelerini kullandı. Siyasi tutsaklar Üzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev’in, işgalciler tarafından Rusya’daki bir hapishaneye sevk edildiği ve sevk edildikleri hapishane hakkında bilgi verilmediği biliniyordu.  

RUS MAHKEMESİNDEN KIRIM TATARLARINA YASA DIŞI HAPİS KARARI!

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.