Ukrayna Ombudsmanı Denisova: İşgalciler, Kırım'daki gençleri Ukrayna'ya karşı savaş için seferber etti

Güvenlik
Manas
05 Nisan 2022, 08:53
Manas
05 Nisan 2022, 08:53

Rus işgali altındaki Kırım’da, zorla Rus ordusuna alınan gençler, Ukrayna’ya karşı savaşta yer almak için seferber ediliyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, “Toplanan genç Rus askerlerinin, Harkiv ve Donbas’a transfer edilmesi planlanıyor” dedi. Ombudsman Denisova, işgalci Rusya’nın savaş yasalarını ve geleneklerini ihlal ederek, sivillerin gönüllü olarak askere alınmasını sağlamaya yönelik propagandayı desteklediğini vurguladı. 

Kremlin, Mart 2022 tarihinde işgal altındaki Kırım’da bulunan gençleri, kendi ordusuna dahil etme kararı almıştı. Ancak daha sonra bunu, 1 Nisan 2022’den itibaren Rusya’daki resmi seferberlikle birlikte aynı anda uygulamaya karar verdi.  Böylelikle Kremlin tarafından, Ukrayna’ya karşı bir kısmı Rusya’dan bir kısmı da işgal altındaki Kırım’da bulunan ordu birlikleri seferber edildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Denisova, 29 Mart 2022’den itibaren, 18 yaşına giren tüm “Birlik Ordusu üyeleri”, kendilerini “mülakat” yapmaya ve “kültürel ve vatanseverlik dersine” katılmaya davet eden mektuplar almaya başladığını dile getirdi.

DENİSOVA: İŞGALCİLER, TOPLANAN ASKERLERİ HARKİV VE DONBAS’A GETİRİYOR

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Denisova, “10 Nisan 2022 tarihine kadar merkezde toplanacaklar. Ardından, birliklerinin bulunduğu yerlere ve daha sonra ise Harkiv ve Donbas’a transfer edilmesi planlanıyor” ifadesini kullandı.   

Ayrıca Ombudsman Denisova, Rus ordusunun Ukrayna’yı Askeri İşgali Sırasında İnsan Hakları İhlallerini Soruşturmak için BM Komisyonu’na ve AGİT’e katılan Devletler tarafından Moskova Mekanizmasına uygun olarak oluşturulan uzman heyetine, Ukrayna’daki bu insan hakları ihlallerini dikkate almak için çağrıda bulundu.