Ukrayna Ombudsmanı Denisova, işgalci Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerini anlattı

Güvenlik
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 17:29
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 17:29

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgal altındaki Kırım’da Ukrayna vatandaşlarının yasa dışı olarak gözaltına alınmasını kınadı.

İşgalci Rusya, Kırım’daki eylemleriyle ifade özgürlüğünü içeren İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme’nin 10. maddesini ihlal ediyor. Rus işgali altındaki Kırım’daki insan hakları ihlallerini dile getiren Denisova, “Bu hak, devlet yetkililerinin müdahalesi olmaksızın ve sınırlar ne olursa olsun kişinin görüş ve fikirlerine bağlı kalma özgürlüğünü kapsıyor” dedi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev’in Akmescit’te (Simferopol) işgalciler tarafından yasa dışı olarak suçlanmasıyla 12 gün hapis cezasına çarptırılmasını hatırlattı. Denisova, “Birkaç kalabalık eylemci Semedlayev’i görmeye geldi. Ancak gelenler Rus Özel Polis Teşkilatı (OMON) tarafından gözaltına alındılar.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, “Toplamda onu kadın ve dördü gazeteci olmak üzere 31 aktivist gözaltına alındı. Şimdi bunlar, Akmescit’teki (Simferopol) polis departmanında.  Gözaltına alınanların hepsini çeşitli polis karakollarına nakledilmeleri planlanıyor” dedi.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

KIRIM’DA RUS İŞGALCİ POLİS GÖREVLİLERİNDEN EDEM SEMEDLAYEV’E İKİ AYRI SUÇLAMA!

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.

Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Ekim 2021 tarihinde, avukat Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme, tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.