Ukrayna Ombudsmanı Denisova’dan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e acil yardım çağrısı

Güncel
Elvina Khalilova
19 Kasım 2020, 10:12
Elvina Khalilova
19 Kasım 2020, 10:12

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva’nın yardım çağrısına yanıt verdi. Kırım Tatar siyasi tutsağın  hasta olmasına rağmen hücreye atılmasını kınadı. Denisova, tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurdu. 

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Lyudmila Denisova,  işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında 16,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in tutulduğu cezaevinde hastalandığını, ancak sağlık durumunun kötüleşmesine rağmen hücre cezasına gönderilmesini kınadı.

“CEZAEVİ YÖNETİMİNİN BU TÜR HAREKETLERİ TUTSAĞIN YAŞAMI VE SAĞLIĞI İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Ombudsman sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Başkurdistan Cumhuriyeti’nde bulunan Salavat kentindeki 2 numaralı cezaevinde yasa dışı şekilde alıkonulan Teymur Abdullayev yüksek ateş, halsizlik ve boğucu öksürük ile haksız yere hücreye yerleştirildi. Cezaevi yönetiminin bu tür hareketleri, işkence ve insanlık dışı muamele olarak tanımlanabilir ve Teymur Abdullayev’in yaşamı ve sağlığı için tehdit oluşturur. Kırım Tatarının hakları söz konusu kurumun yönetimi tarafından sistematik olarak ihlal ediliyor, çünkü daha önce Teymur haksız yere yaklaşık beş ay hücrede tutuldu. ” ifadesini kullandı. 

İŞGALCİLERİN EYLEMLERİ ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi, bu tür eylemlerin Rus yönetiminin, Mahpuslara Muameleye Dair Birleşmiş Milletler Asgari Standart Kurallarının (Nelson Mandela Kuralları) 9., 10., ve 22. maddesini ve İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin 3. maddesini ihlal ettiğini gösterdiğini kaydetti.

KIRIM TATARINA ACİL TIBBİ YARDIM TALEBİ

Denisova, Rusya Federasyonunun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya Kırım Tatar siyasi tutsağa acil şekilde uygun sağlık bakımının sağlanması ve alıkonulma koşullarının denetlenmesi talebiyle başvurdu.

RUSYA’YA BASKI ARTIRMA ÇAĞRISI

Ayrıca Denisova, uluslararası topluma, Rus cezaevinde tutulan Kırım Tatarının haklarının ihlallerine dikkat edilmesini ve tüm siyasi tutsakların haklarını korumak için işgalci devlet olan Rusya’ya baskıyı artırmaya çağrısında bulundu. 

TEYMUR ABDULLAYEV’İN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Daha önce Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, hasta oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyurdu. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırdı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.