Ukrayna'nın yeni İçişleri Bakanı belli oldu

Haberler
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 14:17
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 14:17

Ukrayna’da görevinden istifa eden Arsen Avakov’un yerine gelecek olan yeni bakan belli oldu. Ukrayna Parlamentosu, Denıs Monastırskıy’ın İçişleri Bakanı görevine getirilmesini onayladı.

Ukrayna Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada, Milletvekili Denıs Monastırskıy İçişleri Bakanı seçildi. Vekiller, Monastırskıy’ın bu göreve atanmasını destekledi. Oylama sırasında 271 milletvekili evet oyu kullandı. Parlamento, Monastırskıy’ın milletvekili yetkilerinin erken feshedilmesini de onayladı. Yeni atanan İçişleri Bakanı yemin ederek görevine başladı.

UKRAYNA’NIN YENİ İÇİŞLERİ BAKANI BELLİ OLDU

41 yaşındaki Denıs Monastırskıy hukuk fakültesi mezunu. 2019’da Ukrayna milletvekili seçilen Monastırskıy, Ukrayna Parlamentosu Kolluk Kuvvetlerinin Faaliyetlerinden Sorumlu Komitesinin Başkanı görevini üstleniyordu.

Bilindiği üzere, Ukrayna eski İçişleri Bakanı Avakov, 13 Temmuz 2021’de görevinden istifa etti. Ukrayna Parlamentosu, dün yapılan oylamada Avakov’un istifasını onayladı.

Ukrayna’da Euromeydan olaylarından sonra 27 Şubat 2014’ten bu yana İçişleri Bakanı görevine devam eden Avakov, Ukrayna’nın bir önceki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko döneminde de görevini sürdürmüştü. Avakov, mevcut Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy döneminin başladığı 2019’dan bu yana da bakanlık görevini yürütüyordu.