Ukrayna'nın Vaşington Büyükelçiliğinde Kırım Tatar Bayrak Günü etkinliği

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
26 Haziran 2021, 23:18
Mehmet Berk Yaltırık
26 Haziran 2021, 23:18

Ukrayna’nın Vaşington Büyükelçiliğinde Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesi ile etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Kırım Tatar Milletvekili Rüstem Umerov da katıldı.

Ukrayna’nın Vaşington Büyükelçiliğinde, bugün Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesi ile etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov  da katıldı.

Umerov, etkinlikle ilgili fotoğraflı paylaşımında şu ifadelerde bulundu: “Kırım Tatar bayrağı bugün Washington’da dalgalanıyor. Altın tamgaya sahip gök bayrak, topraklarımız için verilen mücadelede halkımızın fethedilmemiş ruhunu simgelemektedir. Ve bugün Ukraynalılar ile bu mücadelede birlikteyiz! Kırım Tatar halkına desteğinden dolayı Sayın Büyükelçi Oksana Markarova ve ABD ‘deki Ukrayna Büyükelçiliği ekibine teşekkür ediyorum. Kırım Ukrayna’dır. Birlikte kazanacağız.”

Büyükelçilikten yapılan fotoğraflı paylaşımda da, “26 Haziran’da Kırım Tatar Ulusal Bayrak Günü’nü kutluyoruz.
Bugün ABD’deki Ukrayna Büyükelçiliği’nde Kırım Tatar bayrağını dalgalandırıyoruz.”
denildi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.