Ukrayna’nın ünlü hayaletli kalesi Pidhirtsi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
18 Eylül 2021, 13:39
Mehmet Berk Yaltırık
18 Eylül 2021, 13:39

Hazırlayan: Mehmet Berk Yaltırık

Ukrayna’nın Lviv bölgesinde bulunan Pidhirtsi Kalesi, geçmişi ve mimarisiyle birlikte bazı hayalet söylentileriyle de anılıyor.

Ukrayna’nın batısındaki Lviv Oblastı’nda Pidhirtsi köyü yakınlarında yükselen, Lviv’in yaklaşık seksen kilometre doğusunda bulunan Pidhirtsi Kalesi tarihi geçmişinin yanı sıra, hakkındaki söylentilerle esrarengiz mekanları gezmek isteyen turistleri de kendine çekiyor. Fransız asıllı Polonyalı haritacı, mimar ve mühendis Guillaume Le Vasseur de Beauplan (1600-1673) tarafından 1635-1640 yılları arasında,Lehistan (Polonya)-Litvanya Birliği’nin ünlü komutanlarından, Birliğin Kazak Şefi (Atamanı) Stanisław Koniecpolski’nin (1591-1646) emriyle, burada bulunan eski kalenin üzerine inşa edilen Pidhirtsi Kalesi, sonraki devirlerde Lehistan (Polonya) Krallığı’nın bir parçası ve eski Lehistan-Litvanya Birliği’nin doğu sınır bölgelerindeki (Kresy Wschodnie) saray-bahçe komplekslerinin en önemlisi olarak kabul edildi.

Günümüzde Lviv Ulusal Sanat Galerisi’nin bir parçası olan Pidhirtsi Kalesi, 18. ve 19. yüzyıllarda bir dizi tadilattan geçti. 1919-1920 yılları arasında Polonya-Sovyet Savaşı sırasında tahrip olan kale yine ayakta kalmış, II. Dünya Savaşı yıllarında (1939-1945) tüberküloz (verem) hastaları için sanatoryuma dönüştürülmüştür. 1939’dan önce bir süre müze olarak kullanılan yapı, 1956’da bir yıldırım yüzünden çıkan yangınla harap olduktan sonra Sovyet dönemi boyunca terk edilmiştir.

Kale hakkında kimi ürkütücü efsaneler ve söylentiler yıllardan beri anlatılmaya devam ediyor…

KALENİN MAHZENİNDEKİ ESRARENGİZ SİMYA LABORATUVARI

Kalenin sahiplerinden biri olan Polonyalı asilzade ve komutanlardan Seweryn Rzewuski (1743-1811) simya merakı, kaleyle birlikte anılan efsanelerden. Rzewuski’nin bu kale altında kurduğu gizli simya laboratuvarında ömrünü uzatmak için meşhur “Elixir”i (El-İksir) ve altın yapabilmek için ünlü Felsefe Taşı’nı aradığı, ailesinin düştüğü mali krizden kurtulmak için bu deneylerle uğraştığı anlatılıyor. Günümüzde kalenin zindanında, bu söylentiye binaen bir simya atölyesi yer alıyor.

ASIRLARDIR GİZEMİNİ KORUYAN “BEYAZLI KADIN” HAYALETİ

Kaleyle ilgili ürkütücü bir söylenti, yıllardan beri anlatılmayı sürdürüyor. Kalenin belli yerlerinde, esrarengiz bir melodi eşliğinde yürüdüğü söylenen Beyazlı Kadın hayaletinin dolaştığı söyleniyor. Bu hayaletin, kalenin geçmişiyle alakalı acı bir vakayla bağlantısı da bulunuyor.

Efsaneye göre kalede bir dönem yaşayan Dük Zhevuski, bir rivayete göre sadakatsizliğini cezalandırmak, diğer bir rivayete göre ise düke bir varis veremediği için eşi Maria Zhevuska’yı diri diri taş duvarlardan birine gömdürüyor. Maria’nın hayaletinin, dini bir ayinle gömülmediğinden huzur bulamadığı için geceleri kalede dolaştığına dair bu söylentiden hareketle bazı ziyaretçilerin beyazlı bir kadın siluetini fotoğraflarında fark ettiği, gezdikleri esnada koridorda rastladıkları söyleniyor. Kaleyle ilgili bazı paranormal vakalara ilişkin ifadeler söz konusu olduğundan, paranormal araştırmalar temalı programlar hazırlayan yayıncıları da kendine çekiyor.

Kaynakça:

-World Monuments Fund, “Pidhirtsi Castle”: https://www.wmf.org/project/pidhirtsi-castle

-Abandoned Spaces, “Ukrainian Pidhirtsi Castle”: https://www.abandonedspaces.com/castle/pidhirtsi-castle.html?

-Marusia Bilous, “Pidhirtsi Castle and its greatness, riches and mysticism”: https://www.itinari.com/pidhirtsi-castle-and-its-greatness-riches-and-mysticism-z0e9

-Maria Sivirtseva, “The Most Haunted Places in Ukraine”: https://theculturetrip.com/europe/ukraine/articles/the-most-haunted-places-in-ukraine/

-Lviv-Open the World, “Pidhirtsi Castle”-https://lviv.travel/en/places/attractions/pidgoretskii-zamok