Ukrayna'nın Rusya'ya iade ettiği kişilerin isimleri belli oldu

08 Eylül 2019, 17:31

Ukrayna ile Rusya arasında 7 Eylül 2019 tarihinde “35’e 35 formülü” ile toplam 70 kişinin değişimi yapılmıştı. Değişim çerçevesinde Rusya Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında kasım 2018’de esir alınan 24 Ukraynalı denizciyi iade etmişti. İade edilen Ukraynalı siyasi tutsaklar arasında yönetmen Oleg Sentsov, Ukraynalı aktivist Volodımır Baluh ve Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

UKRAYNA RUSYA’YA KİMLERİ İADE ETTİ?

Siyasi tutsaklar ve savaş esiri Ukraynalı denizciler karşılığında Ukrayna Rusya’ya iade ettiği isimlerin listesi aşağıdaki şekilde:

Vladimir Tsemah

Rusya yanlısı bölücü teröristler tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) teröristi, işgal edilen Snijnoye’de yaşıyordu. Oradan özel operasyon çerçevesinde Ukrayna gizli servisi (SBU) tarafından kaçırıldı. 

İşgal edilen Snijnoye’de 26 Haziran 2014 – 27 Haziran 2019 tarihleri arasında teröristlerin kurduğu sözde hava savunma taburunun komutanı olarak görevi yapıyordu.

Ukrayna tarafından kaçırılmasının ana sebebi Tsemah’ın Malezya uçağı davası çerçevesinde önemli tanık olmasıydı. Gazeteciler tarafından bulunan videoda Tsemah “Malezya uçağını düşüren BUK füze sistemini sakladığını” itiraf etmişti.

Kirill Vışınskiy

RİA haber ajansının Ukrayna Bölümü Müdürü Kirill Vışınskiy’e Rusya Devlet Başaknı Vladimir Putin talimatıyla “Kırım’ın Geri Alınması” madalyası verilmişti.

Mayıs 2018’de tutuklanarak Ukrayna Ceza Kanununun 111’inci maddesini (devlete ihanet) ihlal etmekle suçlandı. SBU’dan yapılan açıklamaya göre Vışınskiy, Rus yönetiminden işgal edilen Kırım’da ve Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Ukrayna karşıtı yıkıcı propaganda kampanyalarını yürütme konusunda talimat aldı. Ayrıca, Ukrayna karşıtı haberleri hazırlaması için Vışınskiy’e düzenli olarak her ay 53 bin euro finansman sağlandığı da belirtildi. 

Yevgeniy Mefyodorov

Rus vatandaşı, Odesa’da düzenlenen Ukrayna karşıtı eylemlerin katılımcısıydı. 2014 yılında 42 insanın ölümüne neden olan Odesa Sendika Evi’nde çıkan yangınla ilgili dava çerçevesinde tutuklanmıştı.

Suçlamalarla ilgili olarak 2017’de beraat etmişti ancak aynı gün bölücülük, iktidarı devirme faaliyetleri yürütme gerekçesiyle tutuklanmıştı. 19 Ağustos 2019’da kefalet karşılığında serbest bırakılmıştı.

Alyona Bobova, Valeriy Pikalov, Denis Hitrov, Pyort Melniçuk 

Ukrayna vatandaşları Alyona Bobova, Valeriy Pikalov, Denis Hitrov ve Moldova vatandaşı Pyotr Melniçuk, Odesa’da düzenlenen Ukrayna karşıtı eylemlerin katılımcılarıydı. Dördü de Mart 2017’te tutuklandı ve devlete ihanetle suçlanarak tutuklandı. SBU’nun açıklamasına göre, bu dört şahıs Ukrayna’nın güneyinde casus ağı oluşturarak stratejik tesisler, şirketler ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri hakkında bilgi topluyorlardı.

Maksim Odintsov, Aleksandr Baranov

Eski Ukraynalı askerler. Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra Ukrayna’ya ihanet ederek Rus tarafına geçmişlerdi.

Ukrayna mahkemesi Odintsov’u 14 yıl hapis cezasına, Baranov’u ise 13 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Aleksandr Rakuşin

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yedek subayı Rakuşin, Rusya gizli servisleri ile iş birliği yapmakla suçlanarak Haziran 2019’da tutuklanmıştı. SBU’nun iddiasına göre Rakuşin, Rus gizli servisleri için Ukrayna Silahlı kuvvetleri hakkında bilgi topluyordu ve SBU görevlilerini iş birliği yapmaya zorluyordu. 20 Ağustos 2019’da mahkeme duruşmalara katılma zorunluluğu koyarak Rakuşin’i tutukevinden çıkardı.

Aleksandr Sattarov

Eski Ukrayna kolluk kuvvetleri görevlisi Sattarov Berkut özel timinde görev yapıyordu. Sattarov Aralık 2017’de bölücülük suçlaması çerçevesinde tutuklandı. İddianameye göre, Sattarov Kırım’ın işgali sırasında sözde Kırım halk milisi üyesiydi ve Sivastopol’daki Belbek Askeri Havalimanının kuşatmasına katılmıştı. 22 Ağustos 2019 tarihinde tutukevinden serbest bırakıldı.

İgor Kimakovskiy

Rus vatandaşı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ajanı. SBU, Kimakovskiy’i Haziran 2015’de Donetsk bölgesinde gözaltına almıştı. SBU’dan yapılan açıklamaya göre, Klimakovskiy sözde DNR teröristleri ile iletişim kurarak onlara Ukrayna askerlerinin konuşlandırıldığı yerler hakkında bilgi aktarıyordu.

Aleksey Sedikov

Rus vatandaşı, Rusya Silahlı Kuvvetleri yedek teğmeni. Sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti adlı terör örgütü tarafında savaşmıştı. Temmuz 2016’da Donbas’ta Ukrayna askerleri tarafından esir alındı. Daha sonra mahkeme tarafından terörizm faaliyetleri yürütmekle suçlu bulunarak 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yuliya Prosolova

Ukrayna vatandaşı, Rus istihbaratı için çalışıyordu. SBU’dan yapılan açıklamaya göre, ekim 2017’de tutuklanan Prosolova, Mariupol kentinde SBU albayı Oleksandr Haraberyuş’un ölümüne neden olan terör eylemini düzenlemekle suçlanmıştı. Daha sonra suçunu itiraf etmiş, Ekim 2018’de mahkeme tarafından 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Viktor Ageyev

Donbas’ta bölücü teröristlerin tarafında savaşan Rusya Silahlı Kuvvetleri askeri. 2017 yılında Donbas’ta Ukraynalı askerler tarafından esir alınan Ageyev ocak 2018’de 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Stanislav Yejov

Yejov, eski Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman’ın tercümanı olarak çalışıyordu. 20 Aralık 2017’de Bakanlar Kurulu binası önünde gözaltına Yejov, Rus istihbaratı için çalışmakla suçlandı. Ağustos 2019’da Yejov’un suçunu kabul ederek iddianameyle anlaşma imzaladığı öğrenildi. Mahkeme Yejov hakkında tutuklu kaldığı güne eşit olan 3 yıl 28 gün hapis cezası kararı almıştı. Bu nedenle Yejov mahkemeden hemen sonra serbest bırakılmıştı.

Aleksandr Valehidis

Casuslukla suçlanan Rusya vatandaşı Valehidis, Lviv kentinde 2014 yılında casuslukla suçlanarak gözaltına alınmıştı. Aralık 2016’de mahkeme Valehidis’i 10 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Andrey Vaskovskiy 

Ukrayna vatandaşı, eski SBU çalışanı Vaskovskiy Rusya için casusluk yapıyordu. 18 Ağustos 2018 yılında gizli dosyalarının fotoğrafını çekerken yakalanmıştı. 22 Ağustos 2019’da 1 yıl 7 gün (tutukevinde bulunduğu gün kadar) hapis cezasına çarptırılmıştı.

Vladimir Galiçiy

Ukrayna vatandaşı. Sivastopol’un (Akyar) 2014’te Rusya’ya “bağlanmasını” onaylanan eski Sivastopol Şehir Şurası üyesi.

Galiçiy 2015’te Kırım ile Ukrayna anakarası arasındaki idari sınırda gözaltına alınarak devlete ihanetle suçlanmıştı.

Sergey Gnatyev

Ukrayna vatandaşı Gnatyev yasa dışı silahlı bir grubun üyesi olmakla ve insan hayatına kastetmekten suçlu bulunarak 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sergey Yegorov

Rusya vatandaşı Yegorov, Donbas’da 2017’de esir alınmıştı. Ukrayna mahkemesi tarafından yasa dışı silahlı bir grubun üyesi olmakla suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Arkadiy Jidkih

Donbas’ta teröristlerin tarafında savaşan Rusya vatandaşı. Jidkih, 2015’te esir alınmıştı.

Olga Kovalis ve eşi Pavel Çernıh

Rus vatandaşları, Rus ajanları Kovlis ve Çernıh Nisan 2015’te Mariupol yakınındaki kontrol noktasında gözaltına alınmışlardı. İkisi de sözde DNR için bilgi toplamak ve casus ağı kurmakla suçlanarak tutuklanmıştı.

Dmitriy Korenovskiy ve Viktor Fedorov

Ukrayna vatandaşları Korenovskiy ve Fedorov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri hakkında bilgi toplayarak öğrendiklerini Rusya aktarıyordu. İkisi de 2018’de tutuklanmıştı.

Sergey Lazarev

Ukrayna vatandaşı, Ukrayna Hava Kuvvetleri albayı Lazarev üç yıl boyunca Rusya için casusluk yaptı. 2017’de gözaltına alınan Lazarev 2018’de 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bir haber ajansına konuşan Lazarev, Ukrayna’nın yürüttüğü politikayı beğenmediği için kendisinin Rus ajanı olmak istediğini anlatmıştı.

Yuriy Lomako

Ukrayna vatandaşı, casus. Ukrayna Deniz Kuvvetleri kaptanı Lomako, Ruslara Ukrayna birlikleri ve personeli hakkında bilgiler aktarıyordu. 2019’da 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Antonina Rodionovna

Ukrayna vatandaşı, eski Ukrayna Milli Muhafızları görevlisi, casus.

Rodionovna, Rusya’ya Ukrayna Milli Muhafızları hakkında bilgi aktarıyordu. Suçunu kabul eden Radionova 24 Ocak 2018 yılında 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Denis Sidorov

Rusya vatandaşı, Donbas’ta teröristler tarafında savaşıyordu. Eylül 2016’da gözaltına alındı. Daha sonra 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Listede bu isimlerle birlikte devlete ihanetle suçlanan 5 Ukrayna vatandaşı; Oleg Homenko, Aleksandr Tarasenko, Aslan Bashanov, Nikolay Yeryomin, Andrey Kostenko bulunuyor.

esir değişimi
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: