Ukrayna’nın Nazi işgalinden kurtuluşunun 75. yıl dönümü

28 Ekim 2019, 15:37

Ukrayna’nın Nazi işgalinden kurtuluşunun 75. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle anılıyor.

İkinci Dünya Savaşının patlak vermesinin hemen ardından 22 Haziran 1941’de başlayan Alman askeri harekatının neticesinde 1 Eylül 1941’de Ukrayna Umumi Komiserliği tesis edilerek, Ukrayna Nazi Almanya’sına bağlanmıştı. 28 Ekim 1944 tarihine kadar süren üç yıllık işgal döneminde partizan savaşı başlatan Ukrayna milliyetçileri hem Alman, hem de Sovyet işgalcilere karşı savaşmıştı.

OST – ARBEİTER

Üç yıllık süren milli mücadele döneminde onbinlerce Ukraynalı ve Musevi katledilmiş, on binlerce Kırım Tatarı zorla Almanya’ya getirilmişti. Kırım’ın da Alman işgalinde bulunduğu dönemde Kırım Genel Valililiği’ne Alfred Eduard Frauenfeld isimli Viyana doğumlu bir fırıncı atanmıştı. Frauenfeld’in Kırım Genel Valiliği döneminde Kırım Tatarlarının bir bölümü zorla silah altına alınmış, on binlece Kırım Tatarı genç kız ve erkek de “Doğu İşçisi” ( Ost – Arbeiter ) tanımlaması ile zorla Almanya’ya getirilmişti.

KIRIM TATARLARININ SÜRGÜNÜ

Gamalı Haç ve Kızıl Yıldız’ın Kırım mücadelesi sonucunda gençler cephelerde can verirken Kırım’ı alan Sovyet Ordusu 18 Mayıs 1944 tarihinde cephe gerisindeki kadın, yaşlı ve çocuk onbinleri sürgüne göndererek Nazi kurbanı olan Kırım Tatarlarını bir kez daha cezalandırmıştı.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ
kurtuluş
nazi işgali
Ukrayna Tarihi
Bunlara da bakın: