Ukrayna'nın Lutsk kentinde Kırım Tatar Bayrak Günü kutlanacak

Güncel
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 12:07
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 12:07

Ukrayna’nın Lutsk kentinde 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Volın Kırım Tatarları Sivil Teşkilatı Başkanı Server Zeynidinov Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Volın Kırım Tatarları sivil teşkilatının Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Lutsk Belediyesi ve “Benim Kırım’ım” (Miy Krım) Hayır Vakfı desteğiyle Lutsk’ta Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleyeceğini bildirdi.

Lutsk kentinde düzenlenecek etkinlikler:

26 Haziran 2019 günü saat 18.00 itibariyle kentin tiyatro meydanında uzunluğu 45 metre, genişliği 6 metre olan Ukrayna’daki en büyük Kırım Tatar bayrağı açılacak.

Saat 19.00’da Kırım Tatar Bayrak Günü’ne ithaf edilen araç konvoyu etkinliği düzenlenecek.

Araç konvoyu etkinliğinden sonra tiyatro meydanında kutlama etkinliği yapılacak. Etkinlik çerçevesinde; Kırım Tatar kültürü tanıtılacak ve Kırım Tatar yemekleri ikram edilecek.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen Kırım Tatarları, Akmescit’te 74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı topladı. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılmıştı. Kırım Tatar Milli Kurultay’ı  2010 yılında 26 Haziran tarihini Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak ilan etti.

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisi’nin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.