Ukrayna'nın köyleri 4G ile buluşacak

Ekonomi
Ozan Barış Erim
31 Ekim 2019, 11:48
Ozan Barış Erim
31 Ekim 2019, 11:48

Ukrayna’nın Mariupol kentinde düzenlenen ”RE: THINK Invest in Ukraine” yatırım forumunda, ülkeye yatırım yapan dört mobil operatör ile 4G internet hizmetinin ülke geneline yayılmasını öngören anlaşma imzalandı.

Ukrayna’da faaliyet gösteren GSM operatörleri; Lifecell, Kievstar, Vodafone ve Intertelecom’un genel müdürleri ile Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk, ülkenin kırsal kesimlerine 4G internet erişimi sağlanmasını öngören anlaşmaya imza attı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelensiy’in de törende hazır bulunanlar arasındaydı. İmza töreni sonrasında konuşma yapan Zelenskiy, “Bugün tarihi bir anlaşma imzalıyoruz. Bu sayede ülkenin her köşesi mobil bağlantıya ve internet ağına kavuşacak. Büyük yatırımlar, ülkemize inanan ve daha fazla yatırıma hazır olan şirketler sayesinde yapılıyor” dedi.

YAZICI: UKRAYNA KABUĞUNU KIRIYOR

Yapılan forum sonrası DHA’ya açıklamalarda bulunan Lifecell Ukrayna Genel Müdürü İsmet Yazıcı, “Burada olmak güzel. Pek çok insan için herhalde biraz da ürkütücü Mariupol’e gelmek. 10-15 kilometre ilerimizde terörist aktivitelerin olduğu yer var. Fakat Sayın Ukrayna Cumhurbaşkanı ve hükümeti, Ukrayna’nın her köşesinin güvenli olduğunu göstermek için forumu burada düzenledi. Ukrayna, yeni yönetimi altında kabuğunu daha hızlı kırıp, dünyaya daha hızlı entegre olmaya çalışıyor. Biz de tabii ki bunun bir parçasıyız” dedi.

PROJEYE ZELENSKİY ÖNCÜLÜK ETTİ

İmzalanan anlaşma hakkında da bilgi veren Yazıcı, “Bu, yeni cumhurbaşkanı ile gündeme gelen bir inisiyatif. Ülkenin kırsal kesimlerinde 4G şebekesine, geniş bant hizmetlerine erişim yoktu. Sayın Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın başlattığı bu hareketle beraber, başta Lifecell olmak üzere tüm operatörler bu işe imzalarını koydular. Çok kısa zaman içinde ülkenin kırsal kesimlerinde de geniş bant hizmetlerini vermeye başlıyoruz” diye konuştu.