Ukrayna'nın koronavirüsle mücadelesinde son durum: Karantina şartları değişti

23 Temmuz 2020, 12:44

Ukrayna’da 22 Temmuz 2020 tarihinde 856 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası daha tespit edildi. Ülkede, koronavirüs salgını kapsamında uygulanan kısıtlamaların 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldığı öğrenildi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son bir günde 856 yeni Kovid-19 vakasının tespit edildiği, 17 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ve 828 hastanın iyileştiği bildirildi. 22 Temmuz’da en çok vakanın yine başkent Kıyiv’de (112 ) tespit edildiği belirtildi.

Salgının başından bu yana Ukrayna’da toplam 61 bin 851 Kovid-19 vakası tespit edildi. Şu ana kadar koronavirüse yakalananların 34 bini iyileşti. Öte yandan ülkede Kovid-19 nedeniyle bin 551 kişi hayatını kaybetti.

UKRAYNA’DAKİ KORONAVİRÜS KISITLAMALARI UZATILDI

Ukrayna Bakanlar Kurulu, dün 22 Temmuz’da yaptığı toplantıda “uyarlanabilir karantinayı” (karantinadan çıkma süreci) 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

LYAŞKO: “1 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN UYARLANABİLİR KARANTİNAYA YENİ DÜZENLEMELER GETİRİLECEK”

Ukrayna Sağlık Bakan Yardımcısı Viktor Lyaşko, 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek uygulama ile Ukrayna’nın belirli bölge ve kentlerindeki salgının durumuna göre karantina önlemlerinde artırmaya veya hafifletmeye izin verileceğini duyurdu.

Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı, “Tüm ülkeyi kapsayan genel karantinadan vazgeçtik. Bunun yerine ‘uyarlanabilir karantina’ uygulamasına başladık… Bölgelerdeki durumu takip edeceğiz. Buna göre bölge veya büyükşehirler yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı bölge olarak işaretlenecek. En kritik olan kırmızı bölgelerde sıkı karantina uygulanacak, yani bu bölgelerde daha önce mart ve nisan ayında tüm ülkede olduğu gibi her şey kapatılacak. Sıkı karantina bölgedeki vaka sayısı düşene kadar devam ettirilecek.” diye kaydetti.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN KARANTİNA ÖNLEMLERİ HAFİFLETİLMEYE BAŞLAMIŞTI 

Bilindiği gibi, Ukrayna’da 1 Haziran’dan itibaren yüzme havuzlarının ve spor salonlarının çalışmasına, vatandaşların 10 kişiden fazla olmayacak şekilde gruplar halinde eğitim faaliyetlerine katılmasına (örneğin, ehliyet kursları) izin verildi. Ayrıca demiryolu taşımacılığı ve bölgeler arası karayolu taşımacılığı yeniden başladı.

5 Haziran 2020’den itibaren Ukrayna’daki yurt içi uçuşlar yeniden düzenlenmeye başladı. Bununla birlikte, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymak şartıyla restoran ve kafeler kapalı alanlarda hizmet vermeye başladı. Ayrıca çocuk yaz kampları hariç otel, dinlenme tesisleri gibi konaklama hizmeti veren kuruluşlar faaliyete geçti.

Yurt dışı uçuşlar, 15 Haziran 2020 itibariyla yeniden düzenlenmeye başladı. Ukrayna ile Türkiye arasındaki düzenli yolcu trafiği 1 Temmuz’dan itibaren yeniden faaliyete geçti.


karantina
KORONAVİRÜS
Ukrayna
Bunlara da bakın: