Ukrayna'nın iktidar partisi, Kırımoğlu'nun muhalefette olmasından hoşnut değil

Haberler
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 12:21
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 12:21

Ukrayna’nın iktidar partisi, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun muhalefette olmasından rahatsızlık duyuyor. Kırım Tatar ATR televizyon kanalına konuşan Kırımoğlu, iktidar kanadından kendisine sık sık parlamentodaki muhalif gruptan ayrılma teklifinin geldiğini dile getirdi.

Ukrayna’da yayın yapan Kırım Tatar ATR kanalının “PRİME: Paşayev” programına konuk olan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, iktidarın kendisine sık sık parlamentodaki muhalif gruptan ayrılma teklifleri yaptığını duyurdu. Program sunucusu Osman Paşayev’in “Muhalefet grubunda olduğunuz için kıskançlık var mı?” sorusunu yanıtlayan Kırımoğlu, “Evet, çok…Bunu açık açık söylüyorlar.” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU, ATR KANALINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın kurduğu Halkın Hizmetkarı Partisi, halen iktidar parti olarak Ukrayna Parlamentosu’nda çoğunluğu sağlıyor. İktidar partisinden gelen teklifler hakkında açıklamalarda bulunan Kırımoğlu, “Siz o parlamento grubundan ayrılsanız, illa Halkın Hizmetkarı Partisi grubuna katılmak şart değil, ayrı bir Kırım Grubu da kurabilirsiniz. Bu hem sizin hem de bizim için iyi olurdu diyorlar.” dedi.

Program sunucusunun “Bu nasıl bir iyilik olur?” sorusunu ise Kırımoğlu, “O zaman bizim teklif ettiğimiz yasa tasarılarına daha sıcak bakacaklar. Bunu açık açık söylüyorlar. Bunları teklif şeklinde söylüyorlar. Bir kere bu tür bir teklif Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak’tan da geldi.” şeklinde yanıtladı. Kırımoğlu, 2019’daki parlamento seçimlerinde eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi’nden milletvekili seçilmişti.

İşte Ukrayna gündeminde yer edinen konuyla ilgili Kırımoğlu’nun açıklamaları:

KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİNİN STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNGÖREN YASA TASARILARI 2019’DA HAZIRLANDI

KTMM Başkanı Refat Çubarov Ağustos 2019’da yaptığı açıklamada, Ukrayna Anayasa Komisyonu Çalışma Grubunun, KTMM’nin aktif katılımıyla “Ukrayna Anayasası 10. Bölümüne Değişiklikleri Yapılması Hakkında” isimli (Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili) yasa tasarısı hazırlandığını duyurmuştu. KTMM Başkanı söz konusu yasa tasarısının, Ukrayna’nın bölünmez bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyetinin statüsünü belirlediği ve Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatar halkına kendi kaderini tayın etme hakkı sağladığını bildirmişti.

Ayrıca Çubarov, “Ukrayna Anayasası 10. Bölümüne Değişiklikleri Yapılması Hakkında” yasa tasarısıyla aynı paket içinde yer alan “Kırım Tatar halkının statüsü Hakkında” ve “Ukrayna’daki Yerli Halklar Hakkında” başlıklı yasa tasarılarında hazırlandığını belirtmişti.

Söz konusu yasa tasarıları hala Ukrayna Parlamentosunda oylamaya sunulmadı. Avrupa Parlamentosu (AP), 11 Şubat 2021’de Ukrayna ile AB Ortaklık Anlaşmasının uygulanmasına dair yayımladığı raporda, Ukrayna yönetimine, Kırım Tatar halkına daha çok destek vermesi ve Kırım Tatar milli özerkliğine dair değişiklikleri Ukrayna Anayasasına dahil etmesi çağrısında bulunmuştu.