Ukrayna'nın Herson şehri ile Tekirdağ arasında dostluk köprüsü

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
16 Şubat 2020, 18:33
Mehmet Berk Yaltırık
16 Şubat 2020, 18:33

Ukrayna’nın en önemli ticaret ve turizm merkezlerinden Herson (Kherson) şehri ile Türkiye’nin önemli sanayi ve liman şehirlerinden Tekirdağ arasında dostluk bağları tesis edildi. İlişkinin kurulmasına Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten öncülük etti.

59 Haber’in aktardığı malumata göre Herson Vilayet Valisi Yuriy Husyev, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve beraberlerindeki heyet Tekirdağ Ticaret Borsasını, Asyaport Limanını ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret ettiler. Böylece Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, ATR Televizyonun sahibi Lenur İslamov’un, Tekirdağlı iş Adamı ve Belediye Meclis Üyesi Can Terek’in girişimleri ve TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Mustafa Şentop’un danışmanı Hakan Özgül ve Kırım Derneği Tekirdağ Şubesi Başkanı Hasan Erge destekleriyle eylül 2019’da atılan adımlarla başlayan temaslar pekiştirilmiş oldu.

Ukrayna ve Tekirdağ temas heyetlerince yürütülen programa TBMM Başkanı Mustafa Şentop adına Danışmanı Hakan Özgül ile Tekirdağ Valilik makamı adına Vali Yardımcısı Murat Eren de katıldı.

İKİ ŞEHRİN TİCARİ POTANSİYELİ VE İMKANLARI TANITILDI

Tekirdağ Ticaret Borsasına yapılan ziyarette Ukrayna heyetini Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı tarafından karşılandı. Başkan Sarı ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, eylül 2019’da ilk adımları atılan dostluğun pekiştirilmesinden doğan memnuniyetini dile getirdi. Görüşme esnasında hazırlanan slaytlarla her iki şehrin potansiyellerinin ve imkanlarının tanıtıldığını söyleyen Sarı, kurulan dostluk köprülerinin taraflar arasında hayırlı olmasını dilediğini bildirdi.

HEYET VALİ YILDIRIM’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Herson Vilayet Valisi Husyev ve Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Gaman, daha sonra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından valilik makamında ağırlandı. Şeref defterinin imzalanması akabinde gerçekleştirilen toplantıda Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Trakya Bölgesi ve Tekirdağ ilini tanıtan sunum sergilendi. Ardından da Herson bölgesini tanıtan sunum gerçekleştirildi. Karşılıklı hediyeleşmelerle son bulan valilik ziyaretine TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Yönetim Kurulu üyesi ve Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay da katıldı.

Resmi ziyaretlerin akabinde Türkiye’nin en büyük limanlarından Asyaport Limanı da ziyaret edilerek limanın kurucusu Ahmet Soyuer’le görüşüldü. Burada da karşılıklı sunumlarla birlikte liman tanıtımı gezisi yapıldı.

KIRIM TÜRKLERİ DERNEK BAŞKANLARINDAN TEŞEKKÜR

Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, organizasyonun baş tasarlayıcısı olarak ziyaretle ilgili; Tekirdağ’ın Kırım için gerek Kırım Hanlarının mezarının bulunması gerekse bölgedeki Kırım Tatar varlığı açısından önemli olduğunu ifade etti. Tekirdağ ilinin Kırım Tatarları için özel bir yeri olduğunu belirten İçten, son dönemlerde Ukrayna ile Türkiye arasında gelişen ilişkiler çerçevesinde bu adımın atıldığını ifade etti. İçten, “Tekirdağ ile Ukrayna / Herson Bölgesi arasında temasları arttırmak için ATR Televizyon Sahibi Lenur İslamov, Saray İlçemizden Can Terek ve biz İstanbul Kırım Türkleri Derneği olarak bu adımları attık. Sağolsun Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanlığı, Ticaret Odası Başkanlığı, Tekirdağ Valilik Makamı, Asyaport A. Ş. büyük yakınlık gösterdi ve bir dizi program hazırlayarak Ukrayna Heyetine ev sahipliği yaptılar. Dernek olarak biz de bu programları yakından takip ettik. Sonuçlarının çok iyi olacağı ümidindeyim” diye kaydetti.

Kırım Derneği Tekirdağ Şubesi Başkanı Hasan Erge de Ukrayna heyetinin ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada, “İlimize bu temasları sağlayan İstanbul Kırım Türkleri Dernek Başkanı Celal İçten’e, ATR Televizyonu Sahibi Lenur İslamov’a, Kırım camiamız mensubu ve Saray belediye meclis üyesi Can Terek ve Cumhur Tere’e, kusursuz bir şekilde hazırlık yapan Tekirdağ Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ercan İzgi Bey’e çok teşekkür ederim. İnşallah bu temaslar ilimize güzel neticeler verecektir” dedi.