Ukrayna'nın Herson kentindeki barışçıl protestoya işgalci Rus askerlerinden sert müdahale: 4 kişi yaralandı!

Güncel
qha muhabir
27 Nisan 2022, 19:32
qha muhabir
27 Nisan 2022, 19:32

İşgalci Rus güçlerinin ablukası altındaki Ukrayna’nın Herson kenti sakinleri, Ukrayna’ya destek vermek için protesto düzenledi. Rus işgalciler, barışçıl eyleme ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Şu ana kadar, gösterilerde 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna’nın Herson kenti sakinleri, 27 Nisan 2022 tarihinde Herson’da Rus işgalcilerinin sözde referandum düzenleme girişimlerine karşı barışçıl bir protesto düzenledi. Herson’daki eylem saat 10:00’da başladı. Rus ordusu barışçıl protesto yapan insanlara sert müdahale etti. Ses bombası attı ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Şu ana kadar gösterilerde 4 kişi yaralandı.

UKRAYNA HERSON HALKI RUS İŞGALCİLERE DİRENİYOR!

Öte yandan, işgalci Rus güçlerinin gösterilere müdahalesi kapsamında, 71 yaşında bir kadın akciğerinden yaralandı ve göğsünde yanıklar aldı. 50 yaşında bir kişinin ayağı kırıldı. İki kişinin gözleri ve geniz kısımları kimyasallar ile yandı. Yaralılara olay yerinde destek sağlandı. Herson halkı, Ukrayna’ya destek vererek, Rus işgaline direniyor.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.