Ukrayna'nın ev sahipliğinde yapılacak büyük tatbikat, işgalci Rusya'yı rahatsız etti

Güvenlik
E. K.
23 Haziran 2021, 13:41
E. K.
23 Haziran 2021, 13:41

İşgal ettiği Kırım’ı silahlandırmaya devam ederek Karadeniz bölgesini tehdit eden Rusya, önümüzdeki hafta Ukrayna’nın ev sahipliğinde rekor sayıda katılımcıyla yapılacak büyük tatbikattan rahatsız oldu. Rusya, ABD ve ortaklarından tatbikatın iptal edilmesini istedi.

Ukrayna toprağı Kırım’ı işgal eden ve yarımadayı silahlandırmayı sürdürerek Karadeniz bölgesini tehdit eden Rusya, gelecek hafta başlayacak ve 32 ülkeden 5 bin askerin katılımıyla yapılacak Sea Breeze tatbikatının iptal edilmesini istedi. Rusya’nın Vaşington Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatın “Kıyiv’in militarist eğilimlerini teşvik ettiği” öne sürülerek, “Sea Breeze tatbikatının büyüklüğü ve açıkça saldırgan niteliği Karadeniz’deki güvenlik hedefleriyle hiçbir şekilde örtüşmüyor. İstenmeyen olayların gerçekleşmesi riskini artırıyor, Ukrayna’daki militarist eğilimleri teşvik ediyor.” ifadelerine yer verildi.

“ABD ve müttefiklerini Karadeniz’deki askeri operasyonlarına son vermeye” çağıran işgalci Rusya Büyükelçiliği, bölgedeki sorunların Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından, dışarından yardım ‘dayatılmadan’ çözülebileceğini savundu.

UKRAYNA’DAKİ TATBİKATA REKOR SAYIDA ÜLKE KATILACAK

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından her yıl Karadeniz’de düzenlenen Sea Breeze tatbikatına bu sene 32 ülkeden 5 bin asker katılacak. ABD Kıyiv Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, gelecek hafta başlayacak tatbikatlarda ayrıca 32 gemi, 40 uçak ve 18 özel harekat ve dalış ekibi yer alacak. Ayrıca ABD Deniz Kuvvetleri’nin Akdeniz’de konuşlu Altıncı Filosu da tatbikata katılacak.

Bunun yanı sıra bu yılki tatbikatlarda Taktik İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2’lerin kullanılacağı bildirildi. Tatbikatlar, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde ve ayrıca Mıkolayiv, Herson ve Odesa bölgelerinde yapılacak.