Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki durum kötüleşti: Bir günde 3 Ukraynalı asker hayatını kaybetti

07 Eylül 2020, 12:22

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde, 6 Eylül 2020 tarihinde 3 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve 3 asker yaralandı. Son bir günde Donbas’ta işgalci güçlerin saldırısı sonucu bir Ukraynalı asker ve mayının infilak etmesi sonucu 2 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Donbas’taki teröristlerin elebaşı Denis Puşılin ise Ukrayna birliklerine saldıracağını açıkladı.

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde bulunan Rus işgalci güçler ateşkes ihlallerine devam ediyor. Ukrayna ordusundan konu ile ilgili yapılan açıklamada, Rus silahlı güçlerin 6 Eylül’de ateşkes anlaşmasını ihlal ederek Ukrayna birliklerine saldırdığı bildirildi. İşgalci güçlerin saldırısı sonucu, 1 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği ve bir askerin yaralandığı belirtildi.

PATLAYICININ İNFİLAK ETMESİ SONUCU 2 ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Bununla birlikte, çatışma hattında çıkan yangını söndürmeye çalışan ve birlikten ayrı düşen iki Ukraynalı askerin, Rus ayrılıkçı teröristlerin döşediği mayınlara basarak hayatını kaybettiği bildirildi. Ayrıca yangın söndürme çalışmalarında yer alan askeri birliğe ait itfaiye aracının mayına çarpması sonucu iki askerin yaralandığı ifade edildi.

TERÖRİSTLER UKRAYNA BİRLİKLERİNE SALDIRACAĞINI AÇIKLADI

Öte yandan Donbas’taki teröristlerin elebaşısı Denis Puşılin, 5 Eylül 2020 tarihinde yayımladığı açıklamada, Ukrayna’nın güya ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğini ileri sürdü ve 7 Eylül, Pazartesi günü terörist güçlerinin Horlivka (Gorlivka) yerleşim yeri yakınlarında konuşlandırılan Ukraynalı birliklere saldıracağını açıkladı. Puşılin, Ukrayna birliklerinin bölgede güya yasa dışı yapı inşa ettiğini iddia etti.

AGİT BİR İHLAL TESPİT ETMEDİ

Teröristlerin iddiası üzerine bölgede havadan ayrıntılı gözlem yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Gözlem Misyonu, bölgede hiçbir değişiklik tespit etmediğini açıkladı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA’DAN RUSYA’YA ACİL GÖRÜŞME TEKLİFİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Donbas’taki yasa dışı silahlı güçlerin gerçekleştirdiği provokasyonları görüşmek için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a görüşme teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Dün akşam Facebook üzerinden açıklama yapan Kuleba, Donbas’taki bazı bölgeleri işgal altına alan yasa dışı silahlı grupların ateşkes antlaşmasını bozmaya ve çatışmayı barışçıl yollarla çözme sürecini engellemeye çalıştığını kaydetti.

Meydana gelen provokasyonlara cevap olarak Ukrayna’nın, Üçlü Temas Grubu anlaşması çerçevesinde öngörülen önlemleri aldığını ve olayı AGİT Ukrayna Gözlem Misyonuna bildirdiğini belirten Kuleba, “Bunun dışında oluşan durumu ve onu çözme yollarını tartışmak için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan acil görüşme talebinde bulundum.” diye bildirdi.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti.


ateşkes ihlali
Donbas
Ukrayna