Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk'ta bir cephede askeri güçler geri çekiliyor

Güncel
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 14:34
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 14:34

Silahlı çatışmaların halen devam ettiği Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin işgali altında olan Lugansk bölgesinde tarafların, bir cephede karşılıklı olarak askeri güçlerini geri çekmeye başladığı öğrenildi.

UKRAYNA’DAN MİNSK ANLAŞMASI HATIRLATMASI

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, 26 Haziran 2019 öğle saatlerinde Ukrayna askerlerinin “Stanitsa Luganskaya” kontrol noktası önünde bulunan pozisyonlarını terk ettiği belirtildi.

Ukrayna askerlerinin çekilmeye başladığı belirtilen açıklamada, “Düşmanın güçlerini çekip çekmediği henüz belli değil. AGİT misyonu gözlemcileri bölgede bulunuyor. Ayrıca, Üçlü Temas Grubu’ndan Ukrayna Temsilcisi Leonid Kuçma’nın bölgeyi ziyaret ederek; Minsk Anlaşmaları çerçevesinde belirlenen askeri güçleri çekme çalışmalarını devam ettirmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rus işgalci kuvvetlerinin kendi silahlı güçlerini belirlenen sınırlar dışına çekmemesi halinde, Ukrayna askerlerinin derhal eski pozisyonlarına döneceği vurgulandı.

“GERİ ÇEKİLMENİN AGİT GÖZETİMİNDE OLDUĞU YALAN VE MANİPÜLASYON”

Ukrayna askerlerinin çekilmesinin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerinin gözetimi altında gerçekleştiği iddia edilmişti. Ancak bu iddiaların hemen ardından Ukrayna Demokratik Balta Partisi üyesi, gönüllü Karpyu Oleksandr yaptığı açıklamada, “AGİT temsilcileri ile iki kere görüştüm. Onlar bana açıkça Rusya’nın silahlı kuvvetlerinin hareketini kontrol edemediklerini anlattı. Sınırı kontrol etmiyorlar, AGİT gözlemcileri, sınırdaki sadece iki kontrol noktasına erişebiliyor. Bu yüzden, silahlı güçlerin çekilme sürecinin AGİT gözetimi altında gerçekleştiği hakkında yapılan açıklamalar yalan ve manipülasyon.” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ TARAF DA ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN YAKLAŞIK BİR KİLOMETRE ÇEKİLDİ

Öte yandan, konu ile ilgili Facebook üzerinden açıklama yapan gazeteci Yuriy Butusov, Stanitsa Luganskaya kontrol noktası yakınındaki silahlı güçlerin geri çekilmesinin hiçbir olumlu sonuca yol açmayacağını ifade etti. Bu adımın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in çok ciddi bir hatası olduğunu vurgulayan Butusov, AGİT kaynaklarından edindiği bilgilere göre, iki tarafın da çatışma hattından yaklaşık olarak bir kilometre geri çekildiğini belirtti.

Ayrıca Ukraynalı gazeteci, yakın zamanda gri bölgenin mayınlardan temizlenmeye ve Kıyiv yönetimi tarafından Stanitsa Luganskaya ile işgal edilen Lugansk arasındaki köprünün yeniden inşa edilmeye başlanmasının beklendiğini bildirdi.

“RUSYA BİZİM TOPRAKLARIMIZDA PASAPORTLARINI DAĞITTI BİZ İSE GÜÇLERİMİZİ GERİ ÇEKİYORUZ”

Gazeteci Butusov, “Rus Silahlı Kuvvetlerinin iyi niyetli olduğuna inanmamalı. Köprü üstündeki tepe, halen düşman tarafından kontrol ediliyor ve düşman hala taktiksel olarak avantajlı pozisyonları elinde tutuyor. Ayrıca mesafe hala ağır piyade silahlarından saldırmaya izin veriyor.” ifadeleri ile bölgede tehlikenin halen geçmediği uyarısında bulundu.

Zelenskiy’in Ukrayna güçlerini geri çekme kararının askeri olarak yersiz olduğunu düşünen gazeteci, “Rusya bizim topraklarımızda pasaportlarını dağıtmaya başladı, biz ise güçlerimizi geri çekiyoruz.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNALI GAZETECİDEN “PUTİN’İN STRATEJİSİNİN DEVAM ETTİĞİ” UYARISI

Rus yanlısı ayrılıkçıların Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan silahları kullanarak Ukrayna askerlerine saldırmaya devam ettiğini hatırlatan Butusov, “Askerlerimizi geri çekerek ülkemizi işgalden kurtaramayız. Bu şekilde Putin’i yatıştıramazsın. Stanitsa Luganskaya’daki silahlı güçlerin geri çekilmesi, savaş stratejisi ile bağdaşmıyor. Bu savaşın geleceği belli değil. Putin, topraklarımızda devam eden savaşı uzatma, halkı asimile etme ve pasaport dağıtma stratejisini takip ediyor. Zelenskiy’in bir stratejisi yok. Bu durumda başarıya ve değişime güvenmek doğru değil. Bana göre oluşan bu durum, Zelenskiy’in hatası. Donbas’ta bu adımla başlamamak gerekiyordu.”ifadelerini kullandı.