Ukrayna'nın doğusunda silahlı güçlerin geri çekilmesi süreci başladı

Güvenlik
Anife Bilal
29 Ekim 2019, 16:45
Anife Bilal
29 Ekim 2019, 16:45

Ukrayna’nın doğusunda Lugansk bölgesinde cephe hattında bulunan Zolote-4 yerleşim yeri yakınlarında bugün saat 12.00’de Ukrayna ordusu ve Rusya destekli terörist güçlerin geri çekilmesi sürecinin başladığı bildirildi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “Bugün, 29 Ekim 2019’da saat 12.00’de Lugansk bölgesindeki Zolote-4 yerleşim yeri yakınlarındaki 4 numaralı bölgede iki tarafın da güçlerin geri çekme sürecinin başlatıldığını bildiriyoruz… Ukrayna tarafı gerekli tüm önlemleri alacak ve güçlerin geri çekilmesi ilgili bölgede Ukrayna birliklerinin savunma yeteneğini zayıflatmayacak, ayrıca yönetim yerel sakinleri ilgisiz bırakmayacak. Tüm bu eylemlerin amacı; ilgili bölgelerde güvenliği sağlamak ve askerlerle sivillerin hayatını korumak.” denildi.

Açıklamada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gözlem Misyonunun da güçlerin geri çekilme sürecinin başladığını doğruladığı belirtildi.

Daha önce, Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, 7 Ekim 2019 tarihinde Lugansk bölgesinde Zolote ve Petrosvke yerleşim yerlerinde yapılması planlanan Ukrayna ordusu ve Rusya destekli terörist güçlerin geri çekilmesi sürecinin, teröristler ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği için ertelendiğini bildirmişti.