Ukrayna'dan, Kırım'ın işgalinin ve Rus saldırısının başlamasının 7'nci yılı açıklaması

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 14:27
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 14:27

Ukrayna’nın Dışişleri Bakanlığı, 20 Şubat 2014 tarihindeki Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığının ve Rusya’nın Kırım’ı işgaline başlangıcının 7. yılında açıklamada bulundu. Bakanlığın açıklamasında, Rus yetkililerince şu anda tutulan Ukrayna topraklarını işgal etmeleri, savaş esirlerini ve siyasi mahkumları serbest bırakmaları ve uluslararası mahkeme kararlarına uymaları için uluslararası topluma Rusya üzerindeki siyasi ve yaptırım baskısını arttırma çağrısı yapıldı.

Ukrayna’nın Dışişleri Bakanlığı dün, Rusya’nın 20 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna’ya karşı başlattığı silahlı saldırı yedinci yılına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Rusya’nın yedi yıllık silahlı saldırganlığıyla, Ukrayna topraklarını işgal ettiği vurgulanan açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

“Yedi yıl önce, 20 Şubat 2014’te Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı silahlı saldırısına başladı. Rusya, Ukrayna topraklarını işgal etti. Bu gün, Rus askeri birlikleri, yarımadayı ele geçirme operasyonunun bir parçası olarak Ukrayna Kırım’a gelmeye başladı.
Kırım Özerk
Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin yasadışı ilhakı girişiminin yanı sıra Donbas’taki silahlı çatışmayı daha da kışkırtması, Rusya’nın Ukrayna devletini yok etme planlarının gerçekleştirilmesinde sonraki aşamalardı.

“RUSYA’NIN SALDIRGANLIĞIYLA 13 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ”

Rusya’nın yedi yıllık silahlı saldırganlığında, 3 binden fazla sivil dahil olmak üzere 13 binden fazla insan öldü, on binlerce kişi yaralandı ve yaklaşık 1 buçuk milyon kişi ülke içinde yerlerinden edildi. Ukrayna’nın ve uluslararası toplumun çatışmaya barışçıl bir çözüm bulma çabalarına rağmen, Rusya’nın silahlı saldırısı, kurbanlarının sayısı her geçen gün artarak hız kesmeden devam ediyor.

“RUS İŞGALİ KIRIM’DA TAHRİBATA NEDEN OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Rusya, geçici olarak işgal edilmiş topraklarda ağır ve sistematik bir şekilde insan haklarını ihlal ediyor. Kırım’da Ukraynalı aktivistlere zulmediliyor, adam kaçırma ve cinayetler yaygın ve yaklaşık yüz kişi temelsiz, siyasi gerekçeli suçlamalar altında parmaklıklar arkasında tutuluyor. Kırım Tatar halkına yönelik ısrarlı baskılar devam ediyor. Donbas’taki çatışma bölgesinde, şehirler ve köyler, altyapı, endüstriyel tesisler ağır hasar gördü. İşgal, kültürel ve tarihi mirasın tahrip olmasına ve hem Donbas’ta hem de Kırım’da feci çevresel sonuçlara neden olur.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRILARI İLE JEOPOLİTİK DURUM KÖKTEN DEĞİŞTİ”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı, Avrupa’daki ve tüm dünyadaki jeopolitik durumu kökten değiştirdi. Uluslararası hukukun konumu ve tüm Avrupa ve dünya güvenliği sistemi ciddi şekilde zayıflatıldı. Uluslararası toplum, Rusya’nın eylemlerini Birleşmiş Milletler, AGİT ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlar tarafından kabul edilen çeşitli belgelerde kınadı. Düzinelerce ülke, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiği için Rusya’ya yaptırım uyguladı.

“UKRAYNA, RUSYA’NIN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR”

Ukrayna, Rusya’nın saldırganlığını durdurmasını, uluslararası hukuk çerçevesine dönmesini ve Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgal altındaki topraklarından, Sivastopol kentinden ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinden çekilmesini talep ediyor.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA ÇAĞRI

Uluslararası topluma, Rusya üzerindeki siyasi ve yaptırım baskısını Rus yetkililerin şu anda tutulan Ukrayna topraklarını işgal etmeleri, savaş esirlerini ve siyasi mahkumları serbest bırakmaları ve uluslararası mahkeme kararlarına uymaları için artırmaya çağırıyoruz.

“RUSYA TÜM SUÇLARINDAN SORUMLU TUTULACAKTIR”

Kırım Platformu çerçevesinde de dahil olmak üzere ortak çabalar yoluyla, sadece Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü eski haline getirmekle kalmayacağımıza, aynı zamanda uluslararası hukukun otoritesini güçlendireceğimize ve Avrupa kıtasına barış ve istikrarı geri getireceğimize inanıyoruz. Ve Rusya Federasyonu, Ukrayna ve vatandaşlarına karşı işlenen tüm suçlardan tamamen sorumlu tutulacaktır.”