Ukrayna'nın direncini kıramayan Rusya, yeni bir provokasyon peşinde mi?

Güncel
Manas
07 Mart 2022, 10:31
Manas
07 Mart 2022, 10:31

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’yı birkaç günde işgal edeceklerini planlıyordu. Ancak Ukrayna ordusu, işgalci birliklerin planlarını bozdu. Öte yandan Ukrayna yönetimi masada, ordu ise sahada mücadele ederek Kremlin’in planlarını büyük ölçüde sekteye uğrattı. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, işgalci Rus yönetiminin sınıra yakın Rus şehirlerinde yerleşim yerlerini bombalayarak ; bundan Ukrayna ordusunu sorumlu tutacağını bildirdi.

İşgalci Rus yönetimi Ukrayna’yı işgal edemeyeceğini anlayınca farklı senaryolara başvurarak Ukrayna’yı dünyaya suçlu göstermeye çalışıyor. Ukrayna’daki işgalin gerçekleşememesi ve Ukrayna’nın direncini kıramaması nedeniyle Kremlin yönetiminin, başka bir kışkırtıcı senaryoyu uygulamaya geçeceği öğrenildi. Rusya, Afganistan, Çeçenistan ve Abhazya’daki düşmanlıkların bahanesi olarak bu tür senaryoları defalarca kullandı.

Владимир Путин / фото REUTERS

RUSYA’DA GENEL SEFERBERLİK İLAN EDİLECEK Mİ?

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Kremlin seçkinlerinin planına göre bu plan, Rusya’da genel seferberlik ilan etmek için bir temel olarak kullanılacak. Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemleri dikkate alındığında, Rus şehirlerindeki provokasyonlara Rusya’da çok sayıda sivil kayıp eşlik edecek. Rusya’nın Afganistan, Çeçenistan ve Abhazya’daki düşmanlıklara bahane olarak kullandığı benzer senaryo kullanılacak.” açıklamasına yer verdi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ukraynalıların yalnızca doğrulanmış bilgilere güvenmelerini bildirdi.