Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar, Holodomor’un 87. yıl dönümünü andı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 22:38
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 22:38

Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar, Holodomor’un 87. yıl dönümünü andı. Şehsuvar, Holodomor’u Türk basınında köşesine taşıyan Orhan Kaplan’ın makalesini paylaşarak teşekkür etti.

Ukrayna’da 28 Kasım 2020 tarihinde, 1932-1933 yılları arasında Sovyetler rejimi tarafından gerçekleştirilen ve milyonlarca Ukraynalının ölümüne neden olan Holodomor’un 87. yıl dönümü kaydediliyor. Ukrayna’nın Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar, bugün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Holodomor Kurbanlarının Anma Günü’ne ilişkin bir mesaj yayımladı. Şehsuvar, Holodomor Kurbanlarının Anma Günü’ne ilişkin Yeni Marmara Gazetesinde Orhan Kaplan imzasıyla dün yayımlanan “Ukrayna Halkını Yok Etme Girişimi” başlıklı makaleyi paylaşarak, “Holodomor faciasında 87 yıl önce hayatını kaybetmiş tüm masum insanları saygıyla anıyoruz, konuya kayıtsız kalmayan Bursa basınına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

“UKRAYNA HALKINI YOK ETME GİRİŞİMİ”

Yeni Marmara Gazetesinde Orhan Kaplan imzasıyla yayımlanan 1932-1933 yıllar arasında milyonlarca insanın açlıktan öldüğü korkunç Holodomor olaylarına dikkat çekilen “Ukrayna Halkını Yok Etme Girişimi” başlıklı makalede, “Açlık, Ukraynalıları yok etmeye yönelik Stalin yönetiminin bir baskısıyla gerçekleşmişti.” ifadelerine yer verildi. Makalede, Ukrayna’daki açlık çeken bütün bölgelerin askerlerle çevrilmiş olduğuna değinilerek, kimsenin kurtarılmaması ve hiçbir yardımın geçmemesi için de Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bütün sınırları kapattığı bilgisi kaydedildi.

Yapay bir biçimde bir milleti yok etmeye yönelik oluşturulan Holodomor’un Sovyet Rusya’dan ayrılmak istediği için Ukrayna’ya karşı uygulanan bir ceza olduğuna dikkat çekilen yazıda “Ne var ki, Ukrayna halkı en büyük sınamayı geçerek kendi tarihi hafızasını saklayabilmiştir.” ifadeleri yer buldu.

“Silahı açlık terörü olan komünist hükumetin Ukrayna halkına karşı başlattığı gerçek bir savaştı bu.” ifadelerinin vurgulandığı yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.