Ukrayna’nın borç servisi 6 ülke tarafından ertelendi

Haberler
Haber Merkezi
21 Temmuz 2022, 11:29
Haber Merkezi
21 Temmuz 2022, 11:29

Rusya’nın başlattığı savaşa karşı, dünya ülkelerinin Ukrayna’ya destekleri devam ediyor. Ukrayna’nın 6 ülkeye olan borç servisi 2023’e kadar ertelendi.

Rusya tarafından Ukrayna topraklarına saldırılara karşı tepki gösteren birçok ülke Ukrayna borç servisini askıya aldı. ABD’nin de bulunduğu, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere’nin oluşturduğu Kreditör Grubu’nun açıklamasında, 1 Ağustos itibariyle borcun ertelenmesi ve vadesinin uzatılması talebinde bulunulduğu dile getirildi.

UKRAYNA İÇİN BÜYÜK BİR DESTEK

Kreditör grubu, kreditör ülkelerin talebi onaylaması durumunda Ukrayna hükümeti ve halkına büyük bir destek olacağını vurgulayarak, Ukrayna’nın borcunu 2023’ün sonuna kadar ertelenmesini amaçladıklarını belirtti. Grup, diğer kreditör ülkelerinde borç servisini erteleme konusunda hızlı bir şekilde anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu.

ABD OLUMLU KARŞILADI

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın borç servisinin askıya alınması konusunu memnuniyetle karşıladığını belirterek, Rusya’nın “sebepsiz ve acımasız savaşına” karşı kendini savunan Ukrayna’ya yardım edilmesi gerektiğini vurguladı.