Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi: Putin, Kırım'ın işgalini pekiştirmek için Stalin'in yöntemlerini kullanıyor

19 Mayıs 2020, 01:30

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kislitsa, Kırım Tatar halkının Stalin rejimi tarafın sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 76. yıl dönümünü andı.

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kislitsa yaptığı açıklamada, “Putin işgal ettiği Kırım’da yeniden zulüm ve baskı kampanyasını başlattı. O, Kırım’ın işgalini pekiştirmek için Stalin’in yöntemlerini kullanıyor.” diye bildirdi. 

Kislitsa, Sovyetler Birliğinin 1944 yılında işlediği sürgün ve soykırım faaliyetlerini yıllarca gizlendiğini hatırlatırken, Rusya’nın şimdiki Devlet Başkanı Putin’in kasıtlı olarak “Stalin’i yüceltmeye” çalıştığını vurguladı. 

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

1944 Kırım Tatar Sürgünü
İşgal Altındaki Kırım
Sergiy Kıslıtsa
Bunlara da bakın: