Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi: Kırım’daki yasa dışı arkeolojik kazıları BM Genel Sekreterine bildirdim

Güncel
Elvina Khalilova
24 Ekim 2020, 14:46
Elvina Khalilova
24 Ekim 2020, 14:46

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsa, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Bahçesaray ve Akyar (Sivastopol) yakınlarında Rus arkeologların yürüttüğü yasa dışı kazılar hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

Kıslıtsa, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ukrayna’ya ait olan Kırım’daki Alma Vadisi’nde ve Akyar yakınlarında sözde “Kırım savaşı” projesi çerçevesinde uluslararası kanunların ihlalleri ile işgalci-devlet Rusya tarafından yürütülen yasa dışı arkeolojik kazılar ile ilgili bilgi verdim.” diye kaydetti.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN PROTESTO

Bilindiği gibi Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım’da yasa dışı arkeolojik kazı çalışmaları düzenleyen Rusya’nın bunu sonlandırmasını talep etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 22 Ekim 2020 tarihinde yayımladığı açıklamada, sözde “Kırım Savaşı” projesi çerçevesinde Bahçesaray yakınlarında bulunan Alma Vadisi ve Akyar’da (Sivastopol) yürüttüğü yasa dışı arkeolojik kazı çalışmaları nedeniyle Rusya’yı protesto ederek kazı çalışmalarını derhal sonlandırmasını talep etti.