Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de 15 Temmuz şehitleri anıldı

Güncel
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 14:08
Anife Bilal
16 Temmuz 2021, 14:08

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Kıyiv’deki Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesinde düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere konuşmasını gerçekleştirdi. Etkinliğe, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyesi Gayana Yüksel katıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 15 Temmuz şehitleri anısına Kıyiv’deki Grışko Milli Botanik Bahçesinde 251 gül fidanı dikilen Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesinde dün anma töreni düzenlendi. Anma törenine Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyesi Gayana Yüksel katılım gösterdi.

Tören, 15 Temmuz şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra, Ukrayna’daki görevine yeni başlayan Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ali Çimen şehitler için dua okudu.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: MİLLETİMİZ O AKŞAM KENDİ İRADESİNİ ORTAYA KOYDU

Ardından kürsüye çıkan Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, “Bundan beş yıl önce Türkiye Cumhuriyeti, belki de tarihinin en uzun, en karanlık gecesini yaşadı. Devletin içine sızan, kendisini iyi niyetli, barışçıl bir hareket olarak takdim eden FETÖ terör örgütü, gizli gündemi, karanlık şebekesi ortaya çıkınca en son bir teşebbüste bulundu. Devletin silahlı kuvvetlerine sızdırdığı kişiler vasıtasıyla, teröristler vasıtasıyla anayasal düzenimizi yıkıp, hükümeti devirip, ülkemize el koymaya kalkıştı. Milletimiz o akşam kendi iradesini ortaya koydu, devletiyle el ele verdi ve bu hain kalkışmayı boşa çıkardı. Bunu yaparken gerçekten çok büyük kahramanlıklar ve destansı anlar yaşandı… Bu karanlığı geride bırakıp aydınlık sabaha ulaşırken, maalesef 251 şehit verdik, 2 binden fazla vatandaşımız yaralandı. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, tedavisi süren yaralılarımıza, gazilerimize acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, aradan geçen beş yıl süre içinde Türkiye’de ve yurt dışında FETÖ ile azimli ve kararlı mücadele yürütüldüğünü vurgularken, örgütün farklı alanlardaki yapılanmasının gün yüzüne çıkarıldığını ve adalete hesap vermelerinin sağlandığını belirtti.

Bu süreçte hukukun üstünlüğü ilkesine özellikle önem verildiğini ve mağduriyetlere mani olunduğunun altını çizen Güldere, “Bu örgütle mücadelemizi sürdüreceğiz ve en son sorumlu adalet önünde hesap verene kadar durmayacağız. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

Konuşmanın sonunda Büyükelçi, Kıyiv’deki Grışko Milli Botanik Bahçesinde, 2019 yılında, 15 Temmuz şehitleri anısına Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesini oluşturan TİKA’ya teşekkür etti. Bahçede ayrıca 15 Temmuz gecesi çekilen fotoğraflardan oluşan bir de sergi düzenlendi. Bununla birlikte tören katılanlar, açılan hatıra defterinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne dair duygu ve düşüncelerini paylaştı.