Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Üstün Hizmet Nişanı ile onurlandırıldı

24 Ağustos 2020, 20:54

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukrayna Üstün Hizmet Nişanına layık görüldü.

Ukrayna’da 24 Ağustos 2020 tarihinde kutlanan bağımsızlık günü kapsamında, verilen üstün hizmet nişanlarından birisi de Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga’ya verildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Bağımsızlık Günü’nde bir güzel haber daha aldık! Büyükelçimiz Andriy Sıbiga III. derece Üstün Hizmet Nişanına layık görüldü. Gurur duyuyor, seviniyor ve Büyükelçilik çalışanları adına sizi tebrik ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, bağımsızlık günü kapsamında, 4 Kırım Tatarına Üstün Hizmet Nişanına ve 4 Kırım Tatar sanatçı da onur unvanına layık görülmüştü.

İlgili haber: Ukrayna Cumhurbaşkanından bağımsızlık gününde 4 Kırım Tatarına Üstün Hizmet Nişanı

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna, bugün 24 Ağustos 2020 tarihinde bağımsızlığının 29. yılını kutluyor.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Ukrayna, 2014 yılından beri Bağımsızlık Gününü Rus işgali şartlarında kutluyor. Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı.


Andriy Sıbiga
Ukrayna
Üstün Hizmet Nişanı
Bunlara da bakın: