Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ile Fastiv Belediye Başkanı Netyajuk'tan, Eskişehir Kırım Derneği'ne ziyaret

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 22:17
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 22:17

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ile Fastiv Belediye Başkanı Netyajuk, Eskişehir Kırım Derneği’ne 22 Ocak 2022’de ziyaret gerçekleştirdi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Fastiv Belediye Başkanı Muhaylo Netyajuk, 22 Ocak 2022’de Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için geldikleri Eskişehir’de, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği’ni ziyaret ettiler.

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, dernek üyeleri ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit tarafından karşılanan Büyükelçi Bodnar ve Belediye Başkanı Netyajuk, Kırım’ın işgali başta olmak üzere bir dizi güncel konuyu görüştü. Büyükelçi Bodnar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna Birlik Günü’nde, Kırım Tatarlarının Türkiye’de en kalabalık yaşadığı şehir Eskişehir’deki dernek yöneticilerinin Rus saldırganlığına karşı mücadelede Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını ifade ettiklerini söyledi.

Ziyaret çerçevesinde karşılılı hediyeler takdim edildikten sonra hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bilindiği gibi 21 Ocak 2022 tarihinde de Büyükelçi Bodnar ve Belediye Başkanı Netyajuk, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’u makamında ziyaret etmişlerdi. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarete Bodnar ve Netyajuk’un yanı sıra Müşteşar Denis Zolotarov ve Başkatip Boris Uvarov da katılmıştı.

UKRAYNA BİRLİK GÜNÜ: 22 OCAK

Ukrayna’da bugün Ukrayna Birlik Günü kutlanıyor. Ukrayna Birlik Günü (Den Sobornosti), 1918’de kurulan Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UNR) ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı topraklarda kurulan Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (ZUNR) arasında aynı yılın aralık ayında Fastov şehrinde imzalanan ve “Zluka” (birleşme) olarak adlandırılan birlik anlaşmasının, 22 Ocak 1919’da Kıyiv’in Sofiyevskaya Meydanında beyan edilmesi anısına kutlanıyor.