Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye temsilcileriyle görüştü

Haberler
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 15:15
Anife Bilal
05 Ağustos 2022, 15:15

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Temsilcileri Emir Hüseyin Bengisoy ve Elmar Bagirov ile görüşme yaptı. Görüşmede, Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye sığınan Ukraynalı vatandaşlarının sorunları ele alındı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcileri Emir Hüseyin Bengisoy ve Elmar Bagirov ile bir araya geldi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre taraflar; Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye sığınan Ukraynalı vatandaşlarının karşı karşıya kaldığı ana sorunlarının belirlenmesi ve çözülmesi, Türkiye’ye sığınan Ukraynalı vatandaşlarının yasal hakların iyileştirilmesi, Türkiye’ye getirilen yetim Ukraynalı çocuklarının barınma, sağlık bakımı ve eğitim ihtiyaçlarının sağlanması konuları görüştü.

Yapılan açıklamada, “Toplantıda, ilgili sorunların çözümüne yönelik iş birliği ve koordinasyonun ana yönleri belirlenirken, Ukrayna vatandaşlarının bu sürece katılımı konusu da tartışıldı.” denildi.