Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi, 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü'nü Tatarca andı

Güncel
qha muhabir
18 Mayıs 2022, 15:07
qha muhabir
18 Mayıs 2022, 15:07

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 78. yıldönümünde 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü kapsamında Kırım Tatarca mesaj yayımladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 78. yıldönümünde sosyal medya üzerinde Kırım Tatar dilinde sürgün ve soykırımda hayatını kaybedenleri ve zarar görenleri andı. Büyükelçi açıklamasında, “Dünyanın, Kırım Tatarlarının Kırım’dan sürgün edildiği acılı yılını andığı bu günde, sizlerle dayanışma içinde olduğumu ifade ediyor ve bu faciada hayatını kaybedenleri ve zarar görenleri saygıyla anıyorum. Unutmayacağız!” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİNE KIRIM TATAR BAYRAĞI ASILDI

Bugün, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği binasına yas gününü ifade eden siyah kurdeleli Kırım Tatar bayrağı asıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI’NIN 78. YILI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü, soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.