Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden, Ukrayna Savunucuları Anma Günü mesajı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 14:50
Mehmet Berk Yaltırık
29 Ağustos 2021, 14:50

Ukrayna Savunucuları Anma Günü’ne binaen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğindeki Ukrayna bayrağı yarıya indirildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, bugün Ukrayna Savunucuları Anma Günü‘ne binaen Ukrayna bayrağı yarıya indirildi.

Büyükelçilik tarafından günün anlam ve önemine ilişkin yayımlanan Ukraince ve Türkçe mesajda, Ukrayna için hayatını kaybeden savunucular şu ifadelerle anıldı:

“29 Ağustos – Ukrayna Savunucuları Anma Günü. Her Ukraynalı için bu tarih çok özel bir anlam taşıyor. Bugün, vatanımızın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü uğruna hayatını feda eden tüm savunucularımızı saygı ile yad ediyoruz ve özgürlüğümüz ve barış için mücadele etmeye devam eden tüm askerlerimize teşekkür ediyoruz. Tüm Ukrayna halkı için bu sıradan bir tarih değil. Çünkü 2014 yılında Rusya Federasyonu Ukrayna’nın doğusunda askeri istila başlattığı zaman İlovaysk yakınlarında Ukrayna ordusu en büyük kayıplar verdi: 366 asker hayatını kaybetti, 429 asker yaralandı.Bundan sonra Donetsk Havalimanı Muharebesi ve diğer operasyonlar yer aldı. Yedi buçuk yıldır devam eden savaş 14 binden fazla hayata mal oldu. Ukrayna halkı bağımsızlığın, özgürlüğün ve seçim yapma hakkının bedelini çok iyi biliyor. Hayatını kaybeden askerlerimizin onurlandırmak için elimizden geleni yapacağız. Savunucularımızın hatırları önünde saygı ile eğiliyor, yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Kazanacağız! Kahramanlar ölmez!”

29 AĞUSTOS UKRAYNA SAVUNUCULARINI ANMA GÜNÜ

Ukrayna’da 2019’dan itibaren her 29 Ağustos’ta, Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü mücadelesi sırasında hayatını kaybeden Ukrayna Savunucularını Anma Günü kaydediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, İlovaysk faciasının yaşandığı güne ithafen Ukrayna Savunucuları Anma Gününün 29 Ağustos’ta kutlanmasını öngören kararnameyi 23 Ağustos 2019 tarihinde imzalamıştı.

İLOVAYSK FACİASI

18 Ağustos 2014’te çoğu gönüllü askerlerden oluşan Ukrayna birlikleri, İlovaysk şehrinin bir kısmını kontrol altına almayı başarmıştı. Ancak Rus askeri birliklerinin bölgeye girmesi ve bazı Ukrayna birliklerinin ihaneti sonucunda İlovaysk şehrindeki Ukraynalı askerler kuşatmada kalmıştı. Yapılan müzakereler sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı askerlerin bölgeden geri çekilmesi için bir yeşil koridorun açılacağını duyurmuştu. 29 Ağustos 2014 sabahı Ukraynalı birlikler gruplar halinde şehirden çıkmaya başladı, ancak ayrılıkçılar çekilmekte olan askerlere ateş açarak bu koridoru kan gölüne çevirdi. Yüzlerce Ukraynalı asker geri çekildikleri sırada havan topu ve ağır silahların saldırısına maruz kaldı. Resmi verilere göre İlovaysk faciası sırasında 366 Ukraynalı asker hayatını kaybetti, 158’i kayboldu, 429’u yaralandı ve 128’i esir düştü. Olaydan sağ olarak kurtulmayı başaranların orada yaşadıklarını “bir kıyma makinesinin içinde olmak gibi” şeklinde tanımlamaları tarihe yazıldı.