Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden Rus propagandasına karşı kritik hatırlatma

Güncel
Ömer Cihad Kaya
03 Mayıs 2019, 19:11
Ömer Cihad Kaya
03 Mayıs 2019, 19:11

Rus propagandasına dikkat edilmesine yönelik olarak Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden mesaj yayımlandı.

Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde her yıl “9 Mayıs Zafer Günü ” adı altındaki kutlamalarda kullanılan Aziz Georgiy kurdelesinin Rus emperyalizminin bir göstergesi ve Ukrayna karşıtlığının simgesi olduğuna dikkat çekildi.

KURDELA NE ANLAMA GELİYOR?

Aziz Georgiy Kurdelesi, Rusya Federasyonunda yaygın olarak tanınan askeri ve tarihi bir sembol olarak biliniyor. Kurdele, üç siyah ve iki turuncu çizgiden oluşan çift renk desenden oluşuyor. Bu sembol 1783’te Kırım’ı işgal eden Çariçe II. Katerina tarafından kabul edilerek Rusya İmparatorluğunun verdiği yüksek askeri ödüllerin süslemesinde kullanılmıştı.

II. Dünya Savaşı sırasında Aziz George kurdelesi Almanların tarafına geçip Stalin- Bolşevik rejimine karşı savaşan Vlasov’un olduğu Rus Kurtuluş Ordusu’nda da kullanılıyordu.

RUSYA TARAFINDAN UKRAYNA KARŞITLIĞININ SİMGESİ OLARAK KULLANILIYOR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Facebook üzerinden yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

Günümüzde bu kurdeleyi Dniyester ve Gürcistan şimdi ise Ukrayna, işgal altındaki Kırım’daki teröristler, kendi çıkarları için halklarına ihanet eden tanınmayan cumhuriyetler yöneticileri üzerinde görebiliriz. Ukraynalılar için Aziz George kurdelesi, ayırımcılık ve Ukraynafobinin sembolüdür. Bu kurdeleyi takan insan ilk fırsatta eline silah alıp Ukrayna’ya karşı savaşmaya çıkabileceğini sergilemektedir. Bu kurdele Rus işgalcilerin sembolüdür. Bu yüzden bu kurdeleyi zafer sembolü olarak kullanmak mümkün değil. Bu kurdelenin kullanılması Ukrayna halkının ve eski SSCB ülkelerinin Nazi Almanya’sına karşı mücadelede verdiği kayıpların ikinci plana koymak demektir. Ukrayna’da ve Rusya Federasyonu dışında bulunan ülkelerde bu kurdelenin geleceği yoktur.

Ukrayna halkı Nazilerle mücadele savaşında zafer almak için büyük bir katkı yaptı ve aynı zamanda II. Dünya Savaşı’nda en çok zarar gören halklardan biri oldu. 1941-1945 yıllar arasında SSCB Kızıl Ordusuna toplamda 30 milyon SSCB vatandaşı alınmıştı. Sovyet Silahlı Kuvvetlerine Ukrayna’dan 9 milyonu aşkın kişi alındı. Ukrayna’ya karşı Rusya’nın saldırganlığı ve zaferde Ukrayna halkının rolünü çirkin bir şekilde göstermeye çalışan Kremlin propagandası üzerinde II. Dünya Savaşı sırasında yaşananların yeniden incelenmesi başlandı ve Sovyet döneminde oluşan mit ve klişelerinin yıkılması üzerinde çalışılıyor. Ukrayna’da kabul edilen “1939-1945 yıllar arasında II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferi ebedîleştirme” kanununa göre 8 Mayıs Ukrayna’da Anma ve Barış günü olarak kabul edilmiştir. Böylece, Ukrayna 8 ve 9 Mayıs günlerini Avrupa tarzına yakın bir şekilde Anma ve Barış gününü kutluyor.” 

UKRAYNA, 9 MAYIS GÜNÜNÜN SEMBOLÜ OLARAK GELİNCİK ÇİÇEĞİNİ BELİRLEDİ

Ayrıca, Ukrayna’nın Rus propagandasına karşı, özellikle 2014 yılından itibaren Zafer Bayramının yeni sembolünü gelincik çiçeği olarak belirlediği bilgisi de Büyükelçilik tarafından yayımlanan mesajda yer aldı.

SEMBOLÜN KULLANILMASI UKRAYNA’DA AYRILIKÇILIK OLARAK KABUL EDİLİYOR

Diğer taraftan bahsi geçen kurdelanın kullanılmasının, Ukrayna ve bazı eski Sovyet ülkelerinde ayrılıkçılığın bir sembolü olarak anlaşıldığı de ifade edildi.

Ukrayna hükûmetinin Zafer Gününde ( 9 Mayıs) Aziz Georgiy kurdelesinin basın organlarında gösterilmemesi adına girişimlerde bulunduğuna dikkat çekilen mesajda ayrıca bu kurdeleyi kullanan kişilerin de ülkeye girişlerinin yasaklandığı da belirtildi.

https://www.facebook.com/UAinRT/photos/a.1640503936184715/2337153739853061/?type=3&theater

RUSYA’NIN “VATAN SAVUNUCULARI GÜNÜ”

2. Dünya Savaşı sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşırken Kırım Tatar halkının Sovyet yönetimi tarafından vatan Kırım’dan sürgün edilmesi hafızalardan siliniyor. İşgalci Rusya’nın zafer bayramını kutlayan iş birlikçilerin ise Kırım Tatarlarının yüzde 46’sının bu sürgün esnasında yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini unuttukları veya görmezden geldiği görülüyor.

23 Şubat tarihinde Kırım Tatar halkının antlı şehidi Noman Çelebicihan’ın şehadetinin 100. yıl dönümünü de görmezden gelerek, Kırım Tatar halkının vatanı Kırım’ı işgal edip günümüzde de yarımadanın yerli halkına soykırım uygulamaya devam eden Rusya’nın aynı gün kaydedilen “Vatan Savunucuları Günü”nü (1993 yılına kadar Sovyet Ordusu Günü olarak kutlanıyordu)  Türkiye’de de kutlayan Rus işbirlikçisi sözde Kırım yapılanmaları olmuştu.

İkinci Dünya Savaşından müttefiklerin yardımı ile zaferle çıkan Sovyetler Birliği; Kırım Tatarları, Çeçenler, İnguşlar, Karaçay, Balkar, Ahıska Türkleri, Litvanlar, Ukrainler ve daha pek çok halkı vatanlarından sürerek milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştı. Bugün Sovyetler Birliğinden ayrılan ülkelerin pek çoğunun bu sebeple Sovyet ve Rus sembollerini kullanmayı terk ettiği biliniyor.