Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde seçim heyecanı

Güncel
Ömer Kaya
31 Mart 2019, 18:19
Ömer Kaya
31 Mart 2019, 18:19

Ukrayna’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında başta Ankara olmak üzere İstanbul ve Antalya’daki konsolosluklarda oy kullanımı gerçekleştirildi.

Kaydı bulunan toplam 194 seçmen, kurulan sandıklarda Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oylarını kullandı. Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde kurulan Sandık heyetinin Başkanı İrina Doğan, “Büyükelçiliğimizdeki kurulan sandıklarımızda 194 seçmen kayıtlı. Seçmenlerimiz daha aktif bir şekilde seçime katılmak için daha önceden gelerek kayıtlarını yaptırdılar. Oy vermek istiyorlar. Bir önceki seçimlere göre seçmen sayımız daha da arttı. Türkiye’de Ankara Büyükelçiliğimiz haricinde İstanbul ve Antalya’daki Konsolosluklarda da kurulan sandıklarda seçmenlerimiz oy kullanabilecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde kurulan sandıklarda, Büyükelçilik görevlileri de yoğun bir şekilde çalışarak seçmenlerin oylarını rahat bir şekilde kullanmalarını sağladı.

Aynı zamanda sandık kurulunda da görevli olan Ukrayna Derneği Başkanı ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yuliya Biletska Mimaroğlu da: “194 kişi var. Şimdiye kadar 70 kişinin üzerinde (seçmen) oy verdi. Bugün tüm seçmenlerin oy kullanmasını bekliyoruz. Farklı şehirlerden de seçmenler var, çoğunlukla Ankara’dan. Aynı zamanda Samsun’da, Kırıkkale’den gelen hatta Kıbrıs’tan bile gelenler var. İstanbul’da ve Antalya’da ayrı seçim sandığı var. Şimdi bizim seçimlerden beklediğimiz şey herkes gelsin ve oy versin. Güzel geçsin, kim geçerse geçsin sorun olmasın bunu diliyoruz.” Bir önceki yıl düzenlenen seçime oranla katılımın daha yüksek olduğunu söyleyen Biletska, “Yüzde 30 daha fazla. Seçim listesinde en fazla kişi (geçen yıl) 150 kişiydi, şu anda 190. Bayağı bir büyüme var.” Oy verme işleminin sakin geçtiğini, hatta oy kullanma esnasında zaman zaman seçmenlerin alkışladığını ifade eden, Biletska, siyaset açısından herhangi bir değerlendirme yapamayacağını söyledi. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde 21 Nisan’da yeniden seçmenlerin sandığa gideceğini de hatırlattı. Oy vermek için Kıbrıs’tan dahi gelenlerin olduğunu kaydeden Biletska, bürokratik işlemler nedeniyle bu seçimde oy kullanamasalar da 21 Nisan’daki seçimler için seçmen listesine dahil olma dilekçesi verdiklerini, insanların seçim konusunda hayli bilinçli olduklarını belirtti.

Türkiye Bursları programı çerçevesinde Gazi Üniversitesinde eğitim gören Ukrayna vatandaşı öğrenci Valentina Horunja da seçimlerle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Şu an hazırlıkta okuyorum, seneye birinci sınıfa başlayacağım. Türkiye’de 1,5 senedir bulunuyorum. İlk kez Türkiye’de oy kullanıyorum. Oy kullanarak ve Seçim Komisyonunda yer alarak devletime yardımcı oluyorum. Devletimizin kaderini etkilemeliyiz. Biz olmazsak başka insanlar devletimizin geleceğini etkileyecek. Bu yüzden bana göre ülkede yaşayan veya yaşamayan her vatandaş oyu kullanmayı hak ediyor. Seçimlerin sonucunda göreve gelecek Cumhurbaşkanı bana göre öncelikle Ukrayna yanlısı olmalı ve Ukrayna için yerine getirmeyi planladığı belirli hedefler olmalı. Bunlar ilk olarak savaşın sonlandırılması ve Avrupa ile ilişkilerin düzeltilmesi. Bana göre böyle bir insan bizde var.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçilik bünyesinde oy kullanmaya gelen Ukrayna vatandaşlarının seçimlerden umutlu oldukları gözlendi. Haftalar öncesinden çeşitli illerde yaşayan vatandaşlar kayıtlarını yaparak, Ukrayna pasaportları ile sandıklara gelerek oylarını kullandı. Sandık kurulu görevlileri, sandığa her oy atan vatandaşın ardından seçmenleri alkışlayarak demokratik seçim haklarını kullanan Ukrayna vatandaşlarını kutladılar.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğindeki Cumhurbaşkanlığı seçim heyecanı, saat 20:00’e kadar devam edecek.