Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 14:18
Anife Bilal
26 Haziran 2020, 14:18

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen törene Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı, Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak ve Büyükelçilik çalışanları katıldılar.

“BU TÖRENİN RUS İŞGALİNDEN KURTULAN KIRIM’DA YAPILMASINI İSTERDİK”

Törende konuşan Büyükelçi, “Bugün büyükelçiliğimizde, Kırım Tatar bayrağını göndere çekme töreni gerçekleştik. Tabii ki bu çok önemli bir olay. Bu törenin Rus işgalinden kurtulan Kırım topraklarında yapılmasını çok isterdik. Eminim ki er ya da geç bu gerçekleşecek. Uluslararası ortaklarımızın desteğiyle Kırım işgalden kurtulacak ve Kırım’da yan yana Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları dalgalanacak. Kırım Tatar Bayrak Gününüz kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Büyükelçi, Kırım Tatar bayraklarının İstanbul Başkonsolosluğu ve Antalya Konsolosluğunda da göndere çekildiğini bildirdi.

“SÜRGÜNDE KAYBETTİKLERİMİZİN BİZLERE SAĞLADIĞI DÖNÜŞÜ KUTLUYORUZ”

Tören kapsamında konuşan Namık Kemal Bayar da, “Biz aslında 26 Haziran’da, Kırım Tatar Bayrak Günü’nde sürgünde kaybettiklerimizin bizlere sağladığı bu dönüşü kutluyoruz. Bu nedenle bizim için sadece Bayrak Günü değil, aslında tarihi bir adaletsizliğin ortadan kaldırılışının bir bayramıdır.” değerlendirmesini yaptı.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.