Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinde Holodomor kurbanları için anma etkinliği

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 20:52
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 20:52

Ankara’da, Ukrayna Büyükelçiliği’nde Holodomor Kurbanlarını Anma Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde Ukrayna bayrağı yarıya indirilerek Holodomor soykırımında hayatını kaybedenlerin anısına mumlar yakıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü çerçevesinde anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Büyükelçi Vasıl Bodnar, Büyükelçinin eşi ve Ukrayna Büyükelçiliği görevlileri ile birlikte; Ankara’daki Ukrain diasporasının temsilcileri, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Tuvğan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Kırım Derneği Genel Merkezi Üyesi, Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak, Kırım Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Mine İmrak, Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Sinan Gündemir ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Türkiye Gençlik Koordinatörü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin katıldı.

Büyükelçilikte Ukrayna bayrağı yarıya indirilirken, elçilik kapısına Holodomor ile ilgili bilgiler içeren afişler asıldı. Büyükelçi Bodnar anma etkinliğinde yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu. “Ukrayna için çok zor bir anda bir araya geldik. Ama gördüğünüz üzere gökyüzü de merhametini gösterdi ve burada bir arada olmamızı sağladı ki yağmur da durdu. Bugün 88 yıl önceki Holodomor kurbanlarını saygıyla yâd ediyoruz. Bu fiziki olarak Ukrayna halkını yok etmek için yapılan bir soykırımdı. Ama bu kader sadece Ukrayna halkının yaşamış olduğu bir kader olmadı. Aynı zamanda diğer halkların da kaderi oldu. Sadece 1932-33 yılları arasında değil. Aynı zamanda 1921-1923 yılları arasında yaşanan kıtlığı da hatırlıyoruz, o kıtlık esnasında birçok Kırım Tatarı Kırım’da hayatını yitirdi. Aynı zamanda savaştan (İkinci Dünya Savaşı) sonrasındaki kıtlığı da hatırlıyoruz. O zamanlar da 40’lı yıllarda bilerek, bilinçli olarak Ukrayna’dan buğday götürülüyordu ki insanların yiyecek bir şeyi kalmasın diye ve bunun kaynağı hala Moskova’da iktidarda oturan bir rejimdi. İnsan hayatını hiçe sayan bir rejim. Her zaman başka bir ülkenin topraklarına, başka insanların hayatlarına el koymaya ve onları geçirmeye çalışan bir rejimdir. Aynı zamanda hem tarihte hem de günümüzde yok etme politikasına devam eden bir rejimdir. O kurbanları (Holodomor kurbanları) saygıyla yâd etmek bizim ortak görevimizdir ve aynı zamanda şunu hatırlamalıyız ki tüm cezai faaliyetler, suç faaliyetleri cezalandırılmalı. Yoksa onlar tekrarlanacaktır. Rusya, Gürcistan’a başlatmış olduğu saldırganlıktan dolayı herhangi bir ceza almadı ve bu saldırganlık Ukrayna’ya karşı da tekrarlandı. Komünizm rejiminin 1920’li yıllarda Kırım Tatarlarına karşı işlemiş oldukları suçlar yine de ilgili cezayı bulmadı. Söz konusu suçlar yeniden Ukrayna halkına karşı 30’lu yıllarda uygulandı. Bizim ortak görevimiz tüm bu kurbanları hatırlayarak dünyaya gerçeği anlatmaktır. Bu vesileyle bugün sosyal medyada Twitter hesabından ilgili paylaşımı yaparak Holodomor kurbanlarını yâd eden Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na buradan teşekkür etmek istiyorum. Eminim ki gerçek bilgilerin yayılması konusunda yürütmüş olduğumuz ortak çalışmaların bir ortak sonucudur bu. Bugünkü anma etkinliğimize katıldığınız için de teşekkür ediyorum ayrıca. Holodomor kurbanları nur içinde yatsın. Hepimize de karşılaştığımız tüm sıkıntıları gidermek ve çözmek için güç ve esenlikler dilemek istiyorum.” Büyükelçi konuşmasını Türkçe, “Çok teşekkür ediyorum” sözüyle bitirdi.

Daha sonra Holodomor kurbanlarının anısına mumlar yakılarak hatıraları yâd edildi.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.