Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Markarova: Rusya saldırmaya karar verirse Ukrayna'da durmayacak

Güncel
Anife Bilal
31 Ocak 2022, 13:39
Anife Bilal
31 Ocak 2022, 13:39

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenleyeceği olası saldırının gerçek nedenlerini değerlendirdi. Markarova, Rusya’nın asıl hedefinin Avrupa demokrasisine saldırmak olduğunu dile getirdi.

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda bununla yetinmeyeceğini ifade etti. CBC News haber ajansına konuşan Büyükelçi Markarova, Rusya’nın ana amacının Avrupa demokrasisine saldırmak olduğuna dikkat çekerek, “Putin’in ülkemize sadece Ukrayna’yı ele geçirmek veya kontrol etmek istediği için saldırmadı. Bize saldırmanın nedeni demokrasiyi seçmemiz ve Avrupa-Atlantik ile Avrupa emellerimiz olmasıdır. Dolayısıyla bu demokrasiye yönelik bir saldırı ve Ukrayna’ya saldırılırsa kimsenin güvende olmayacağına inanıyorum.” dedi.

Ukrayna’nın Sovyetler Birliği, Rusya İmparatorluğu veya Rusya Federasyonu’nun bir parçası olmak istemediğini vurgulayan Markarova, “Egemen bir devlet olmak istiyoruz, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız için savaşıyoruz. Rusya Ukrayna’ya saldırmaya devam ederse elbette Ukrayna’da durmayacak.” diye belirtti.