Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliği: Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak gösteren Apple yaptırıma uğrayabilir

30 Kasım 2019, 12:48

İşgal edilen Kırım’ın Apple şirketinin uygulamalarında Rusya toprağı olarak gösterilmesi nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı şirketin eylemlerinin yaptırım rejimine girip girmediğini kontrol edecek.

Ukrayna Ulusal Haberler kaynağının aktardığına göre, 27 Kasım 2019’da Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliği Apple şirketine başvurarak şirketin uygulamalarındaki Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak gösterilmesini düzeltmelerini talep etti. Diplomatik misyonunun bu başvurusuna dair Apple şirketinin yönetiminden herhangi bir resmi açıklamanın yapılmadığı aktarıldı.

Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliğinden, bu meseleyle neden ABD Hazine Bakanlığının ilgileneceğine ilişkin, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı bağlamında ABD yaptırım politikasının uygulanmasını sağlayan ABD Hazine Bakanlığı dahil olmak üzere diplomatik misyonumuz ilgili bütün ABD federal departmanlarına başvurdu. Ayrıca, Hazine Bakanlığı ABD bireyleri ve birimlerinin yaptırım ihlallerini izlemektedir. Dolayısıyla, Apple şirketinin eylemlerinin ABD yaptırım rejimine girip girmeyeceği konusunu da ABD Hazine Bakanlığı değerlendirecek.” açıklaması yapıldı.

Apple
Kırım'ın işgali
Rus işgali
Rusya
Ukrayna
yaptırım
Bunlara da bakın: