Ukrayna'nın AB Temsilciliğinden, Fransız heyetin Kırım’ı yasa dışı ziyaretine tepki

01 Temmuz 2020, 08:29

Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Mıkola Toçıtskiy, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ı Fransa’dan bir heyetin ziyaret etmesine tepki gösterdi. Toçıtskıy, olayla ilgili Avrupa Parlamentosu yönetimine başvurdu.

Toçıtskiy, Avrupa Parlamentosu’nun Başkanı David Maria Sassoli ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı David McAllister David McAllister’e, “işgal edilen Kırım’a Avrupa Parlamentosundaki Fransa milletvekillerinin yasa dışı ziyaretini şiddetle kınama çağrısı” içeren bir mektup gönderdi. 

Ukrayna Temsilcisi, bu ziyaretin amacının Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırma girişimi olduğuna dikkat çekerek, “Fransa milletvekillerinin işgal edilen Kırım’a ziyareti Ukrayna kanunlarını ihlal ediyor ve Avrupa Birliği’nin Ukrayna toprak bütünlüğünü destekleme politikasıyla çelişiyor.” ifadeleri kullandı. 

FRANSIZ “HEYETTEN” KIRIM’A YASA DIŞI ZİYARET

Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’dan bir “heyetin” yarımadaya ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi. Gempel, 30 Haziran 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a gelecek olan heyetin, Yalta ile Akyar’daki (Simferopol) seçim sandıklarını ziyaret edeceğini belirtti.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A ZİYARETLER, UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

AB
Kırım
Ukrayna
Bunlara da bakın: