Ukrayna'nın 2020 devlet bütçesinde Kırım Tatar televizyon kanalı ATR'nin finansmanı öngörülmedi

19 Ekim 2019, 11:56

Ukrayna Parlamentosu’nun “Avrupa Dayanışması” partisinin Milletvekili Aleksey Gonçarenko, Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin 2020 yılı devlet bütçesinde finanse edilmesinin öngörülmediğini belirtti.

Facebook’ta açıklama yapan Gonçarenko, “Kıyiv’den yayınlanan ve karşı propaganda yapan Kırım Tatar ATR kanalına devlet bütçesinden bir kuruş bile ayrılmadı. Bu meseleyi hükûmet karşısında hem Mustafa Cemiloğlu hem ben dile getirdik. Enformasyon savaşı döneminde bir kanalın kapatılmasına ne denir? Zelenskiy’in bu enformasyon savaşından galip çıkacağını söylediğini hatırlıyorum. Bunu nasıl yapacak acaba?” ifadelerini kullandı.

İnsan hakları savunucusu İosif Zisels de şimdiki Ukrayna hükûmetinin Kırım Tatarlarıyla ortak noktalar bulmak yerine Kırım Tatar kanalının finansmanını kestiğini belirtti.

ATR kanalının “Prime:Mujdabayev” programına konuk olan Zisels, “Kırım Tatarlarının kararlı duruşları, çoğunluğun desteklediği adayı desteklemediği için, Kırım Tatarları her zaman zorlandığı için şimdiki hükûmet intikam alıyor. Onlarla uzlaşmak yerine Kırım Tatar kanalının finansmanını durduruyorlar” dedi.

2020
ATR
devlet bütçesi
Kırım Tatarları
Ukrayna
Bunlara da bakın: