Ukrayna-NATO yakınlaşması Rusya'yı rahatsız etti

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 14:45
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 14:45

Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusundaki yaklaşımından rahatsız oldu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yaptığı açıklamada NATO üyeliğinin Ukrayna’nın beklentilerini karşılamayacağını ileri sürdü.

Ukrayna ile Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) arasında son dönemde üyelik anlamında önemli adımlar atılmasına karşı Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan bugün açıklama geldi. Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunu değerlendiren Zaharova, NATO üyeliğinin Ukrayna’ya barış getirmeyeceğini savundu.

Rusya Federasyonu, Üçlü Temas Grubu’nda Temmuz 2020’de alınan ateşkes kararını, 1 Nisan 2021 itibariyle yenilememe kararı aldı. Bunun ardından bölgeye yoğun askeri sevkiyat başladı. Ukrayna’nın doğusundaki tansiyon halen yüksek seviyede olurken; Moskova yönetiminden çatışmanın savaşa dönüşmesi ihtimaline yönelik ciddi sinyaller geldi.

RUSYA DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ ZAHAROVA, UKRAYNA-NATO YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZ OLDU

Mariya Zaharova, “NATO üyeliği, Kıyiv’in beklentilerinin aksine, Ukrayna’ya barış getirmeyecek. Tam aksine, güneydoğudaki durumun büyük ölçüde tırmanmasına yol açacak ve Ukrayna devleti için geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY, “TEK YOL NATO” DEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere, 6 Nisan’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, işgal altındaki topraklarda ve Ukrayna sınırları yakınlarında artan Rus askeri varlığı konusu ele alındı. Zelenskıy görüşmede, “Ordu ve savunma sektöründe reform yapmak konusunda kararlıyız fakat sadece reformlarla Rusya’yı durduramayız. NATO, Donbas’taki savaşı bitirmenin tek yolu. Ukrayna için Üyelik Eylem Planı Rusya için gerçek bir uyarı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

Donbas’taki askeri geriliminin artmasını görüşmek için 7 Nisan 2021 tarihinde  acil bir şekilde toplan Üçlü Temas Grubu, Rusya tutumu yüzünden yine ateşkes konusunda anlaşamadı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2012 YILINDA DONBAS’TA 24 UKRAYNALI ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan tarihinde, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, kapsamlı ateşkes rejiminin yürürlüğe girdiği 27 Temmuz 2020 tarihinden bu yana Donbas’ta 28 askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Zelenskıy, ölen 28 askerden 24’dünün bu yılın içinde hayatını kaybettiğini belirtti.

SON İKİ HAFTADA 9 ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna ordusunun açıklamalarına göre düşman saldırıları sonucu Donbas’ta 26 Mart’ta 4, 5 Nisan’da 2 , 6 Nisan’da 2, 8 Nisan’da ise bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.