Ukrayna Müslümanları Müftü Vekili Murat Süleymanov: Ukrayna'nın zaferi için mücadele ediyoruz

Güncel
Manas
09 Haziran 2022, 00:49
Manas
09 Haziran 2022, 00:49

Ukrayna Müslümanları Müftü Vekili Murat Süleymanov, işgalci Rus birliklerinin geniş çaplı işgal girişiminden bu yana Ukrayna’nın zaferi için var gücüyle çalıştıklarını bildirdi. Müftü Vekili Süleymanov, “Savaştan etkilenen sivillere, yerinden edilmiş vatandaşlarımıza ve ihtiyacı olan herkese gıda kolisi ve erzak dağıttık” dedi.

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftü Vekili Murat Süleymanov, 8 Haziran 2022 tarihinde Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlatmasından bu yana, savaş mağdurlarının yanında olduklarını ve maddi ve manevi her türlü desteği sağladıklarını vurguladı.

UKRAYNA MÜSLÜMANLARI DİNİ İDARESİ, UKRAYNA’NIN ZAFERİ İÇİN MÜCADELE VERİYOR

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftü Vekili Murat Süleymanov, “Savaştan etkilenen sivillere, yerinden edilmiş vatandaşlarımıza ve ihtiyacı olan herkese gıda kolisi ve erzak dağıttık” açıklamasını yaptı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.