Ukrayna Müslümanları Kongresi oluşturuldu

Güncel
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 15:05
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 15:05

Kıyiv’de 27 Kasım 2021’de oluşturulan Ukrayna Müslümanları Kongresi’nin başkanı Seyran Arifov, “Amacımız, Ukrayna’daki Müslümanların yararına; kamu, eğitim, insan hakları alanlarında hizmet etmektir.” diye kaydetti.

Ukrayna Müslümanları Kongresi 27 Kasım 2021 tarihinde oluşturuldu. “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi, “Al Raid” Kamu Kuruluşları Derneği ve Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliği temsilcilerinin katılımıyla Ukrayna Müslümanları Kongresi kuruluş toplantısına Kıyiv’de gerçekleşti.

Kongre kapsamında Ukrayna Kongre başkanlığına Kırım Tatarı Seyran Arifov seçildi. Kongrenin yeni başkanı Arifov, yaptığı konuşmada kongrenin ileride bulunacağı faaliyetlerine değindi. Aynı zamanda gelecek plan ve amaçlarından da bahsetti. Kongreye Müslüman ülkelerin büyükelçiliklerinin temsilcileri ve Ukrayna Kültür Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

UKRAYNA MÜSLÜMANLARI KONGRESİ BAŞKANI ARİFOV: “YENİ AŞAMADA GÖREVİMİZ UKRAYNA’DA DAHA AKTİF FAALİYETLER YÜRÜTMEK”

Başkan Seyran Arifov, “Amacımız, Ukrayna’daki Müslümanların yararına; kamu, eğitim, insan hakları alanlarında hizmet etmektir. Yeni bir aşamaya geçtik. Daha önce Müslümanların kimliğini korumak, onları asimile olmasını engellemek, İslami kültür merkezleri, camiler gibi güçlü bir altyapı oluşturmamız gerekiyordu. Yeni aşamada görevimiz Ukrayna’da daha aktif faaliyetler yürütmek. Bunun için yeni platform gerekli.” dedi.

Ukrayna Müslüman Kadınlar Birliği başkanı Niyara Mamutova ise, yeni yapının Ukraynalı Müslüman kadınların daha aktif bir şekilde uluslararası ilişkiler kurmasına ve yeni çalışma biçimleri getirmesine izin vereceğini belirtti.